Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Barwa zielona

Barwa zielona

jaskrawy zielony – limonkowy
 
Przybliżone współrzędne barw1
Hex (szesnastkowo) #00ff00
RGB (r, g, b) N(0, 255, 0)
CMYK (c, m, y, k) N(255, 0, 255, 0)
HSV (h, s, v)(120°, 100%, 100%)
N: Normalizowane do zakresu [ 0–255 ]
1: dla większości barw są to tylko dane orientacyjne
zielony
 
Przybliżone współrzędne barw1
Hex (szesnastkowo) #008000
RGB (r, g, b) N(0, 128, 0)
CMYK (c, m, y, k) N(255, 0, 255, 127)
HSV (h, s, v)(120°, 100%, 50%)
N: Normalizowane do zakresu [ 0–255 ]
1: dla większości barw są to tylko dane orientacyjne

Barwa zielona jest jedną z addytywnych barw podstawowych , w kole barw dopełnia kolor karmazynowy, jest barwą powszechnie spotykaną w naturze. Rośliny są zielone, ponieważ zawierają chlorofil . Ten kolor uzyskuje się z żółtego i niebieskiego.

Światło zielone ma długość fali około 550 nm .

Spis treści

Historia i symbolika

W starożytnym Egipcie używano zielonego barwnika do malowania brwi . Zielony kolor był pierwszym uzyskanym syntetycznie, wytwarzanym przez człowieka – produkowali go starożytni Grecy .

W średniowieczu zieleń uważano za kolor symbolizujący katastrofę i zło, była kojarzona z samym diabłem . Istniał nawet przesąd, że ubieranie się na zielono może ściągnąć złe moce i pecha. Niektóre negatywne znaczenia przetrwały w zmienionej formie do dziś – jaskrawa zieleń kojarzy się z trucizną, zaś blada, zmieszana z niewielką ilością błękitu lub szarości – z chorobą.

Z biegiem czasu zielony zdobywał coraz lepszą reputację i przestał się kojarzyć ze złem, stał się natomiast symbolem losu i przypadkowości – zarówno w ich dobrych, jak i złych aspektach.

Zieleń to ważny kolor Islamu . Ulubionym kolorem Mahometa był właśnie zielony. Znajduje się on na wielu flagach krajów islamskich, często podłogi w meczetach są tej barwy, zaś w Koranie znajduje się opis Raju i wizji zbawienia: "Będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu "

Zielony jadeit jest symbolem Azji .

Zieleń kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Odcienie zmieszanej z barwą błękitną ("miętowej") zieleni kojarzą się ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem. Ludzie, którzy lubią ubierać się na zielono są optymistyczni , usposobieni spokojnie, nastawieni na słuchanie innych. Cieszą się, gdy mogą pomóc innym i zauważają rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi.

W niektórych okolicznościach zieleń może się kojarzyć z niestabilnością, niepewnością i losowością, odnosi się to głównie do miłości, nadziei, młodości, czy gier. Stoły w kasynach niemal od zawsze były zielone, podobnie jak stoły bilardowe , stoły do tenisa , czy boiska piłkarskie . Zielony kojarzy się także z pieniędzmi . Zielony to kolor partii Zielonych

Zieleń określana jest jako kolor nadziei i jest jednym z symboli języka esperanto (którego nazwa dosłownie oznacza mający nadzieję)

Wpływ na człowieka

Przeprowadzone badania wpływu kolorów na naszą psychikę wykazują, że zieleń ma kojący wpływ na układ nerwowy działa relaksacyjnie i odstresowuje . Na zielono maluje się wnętrza w szpitalach czy halach fabrycznych, aby zmniejszyć stres związany z chorobą czy pracą[1].

Dodatkowe informacje

Połączenia z innymi barwami

Powiedzenia związane z zielenią

  • Pozielenieć z zazdrości
  • Mieć zielone światło
  • Być zielonym
  • Nie mieć zielonego pojęcia
  • Zielony jak szczypiorek

Niektóre minerały o kolorze zielonym

Przypisy

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Barwa zielona":

Dzielnica miasta ...

Eunectes ...

Ciałko nerkowe ...

Murawa bliźniczkowa ...

Zieleńce ...

Order Orła Białego ...

Aforyzm ...

Kod pocztowy ...

Anna Cylejska ...

Maria Józefa Habsburżanka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Barwa zielona":

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 7) ...

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 8) ...

Zmysł wzroku (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie