Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Olsza szara

Olsza szara

Olsza szara

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Gromada : okrytonasienne
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Rząd : bukowce
Rodzina : brzozowate
Rodzaj : olsza
Gatunek :olsza szara
Nazwa systematyczna
Alnus incana (L.) Moench
Methodus 424. 1794
Mapa zasięgu

Pień
Kwiatostany

Olsza szara (Alnus incana ( L. ) Moench) – gatunek rośliny należący do rodziny brzozowatych . Drzewo lub duży krzew naturalnie występujący w całej Europie , Kaukazie i zachodniej Syberii . W Polsce pospolita na pogórzu sięgając po regiel dolny, rozprzestrzeniła się wzdłuż dolin rzek. Obecnie występuje często na całym niżu, rozpowszechniona w dużym stopniu przez leśników, przez których sadzona była w lasach na siedliskach łęgowych (też nieodróżniana od olszy czarnej ). Ze względu na mniejsze wymagania wilgotnościowe, stosowana też jako gatunek podszytowy na siedliskach świeżych.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Bardzo zmienny w zależności od biotopu, duży wielopniowy krzew lub niewielkie drzewo, wyjątkowo do 20 m.
Pień
O gładkiej, szaropopielatej korze . Młode pędy szaro owłosione, o słabo widocznych przetchlinkach.
Pąki
Przylegające, okryte 3 łuskami, zawsze suche, osadzone na krótkich trzoneczkach (cecha bardzo charakterystyczna dla gatunku).
Liście
Opadające na zimę, skrętoległe , do 10 cm długości, o brzegach podwójnie wcinano piłkowanych, ostro zakończone, u nasady zaokrąglone. Z wierzchu ciemnozielone, pod spodem szarozielone do niebieskawych. Młode filcowato owłosione, starsze tylko na nerwach. Jesienią nie przebarwiają się tylko trochę jaśnieją i opadają zielone.
Kwiaty
Roślina jednopienna , kwitnie od marca do kwietnia, na długo przed rozwojem liści (ok. 2 tygodnie przed olszą czarną ). Kotki męskie znajdują się na szczytach gałązek, kwiatostany żeńskie w kątach liści. Dojrzewając przekształcają się w owalne "szyszeczkowate" owocostany o długości do 1,5 cm, powstałe ze zrośnięcia przysadek i podkwiatków .
Owoce
Wąsko oskrzydlony orzeszek dojrzewający we wrześniu.

Biologia i ekologia

Gatunek bardzo tolerancyjny w stosunku do gleby. Na glebach żyznych i wilgotnych tworzy zwarte zarośla i wyrasta w drzewa, na glebach suchych i ubogich zawsze pozostaje krzewem dającym dużo odrośli korzeniowych. W górach sięga zazwyczaj po regiel dolny , najwyżej po 1281 m n.p.m. Megafanerofit . W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Alno-Ulmion, Ass. Alnetum incanae [2].

Zastosowanie

  • Drewno jest lekkie, miękkie, łupliwe, nie zróżnicowane na biel i twardziel . Podczas wysychania paczy się. Zaraz po przecięciu jest żółtawobiałe, ale w zetknięciu z powietrzem wkrótce zmienia kolor na pomarańczowo-czerwony, bardziej czerwone od drewna olszy czarnej . Jest gorszej jakości i bardziej nietrwałe. Przemysłowo bez znaczenia.
  • Jako roślina pionierska i bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza sprawdziła się jako doskonały gatunek do rekultywacji hałd, wysypisk i innych nieużytków poprzemysłowych. Od dawna używana do umacniania skarp i stromych brzegów strumieni, które chroni przed erozją dzięki dużej ilości odrostów korzeniowych, ale przez to w ogrodnictwie parkowym uważana za chwast .
  • Jest czasami uprawiana jako roślina ozdobna , np. odmiana zwisająca 'Pendula', czy strzępolistna ’Laciniata’.

Ciekawostki

Roślina pionierska, na opuszczonych po II wojnie światowej terenach Bieszczadów i Beskidu Niskiego bardzo szybko opanowała około 30 000 hektarów po byłych polach i pastwiskach. Będąc jednak rośliną krótkowieczną (dożywa 30-70 lat), powstałe jej drzewostany okazały się doskonałym przedplonem i osłoną dla gatunków podstawowych, takich jak buk i jodła .

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-10-29].
  2. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Olsza szara":

Rdzeń przedłużony ...

964 ...

963 ...

Publikacja naukowa ...

Pojezierze Kaszubskie ...

Władysławowo ...

Wierzba lapońska ...

Fiskalizm ...

Jerzy Jochimek ...

Układ limbiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Olsza szara":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

Układ nerwowy (plansza 10) ...

Mangan i jego związki (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie