Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Barwa czerwona

Barwa czerwona

czerwień
 
Przybliżone współrzędne barw1
Hex (szesnastkowo) #FF0000
RGB (r, g, b) N(255, 0, 0)
CMYK (c, m, y, k) N(0, 255, 255, 0)
HSV (h, s, v)(0°, 100%, 100%)
N: Normalizowane do zakresu [ 0–255 ]
1: dla większości barw są to tylko dane orientacyjne

Barwa czerwona jest addytywną barwą podstawową . Na kole barw dopełnia barwę cyjanową.

Niegdyś była uważana za jedną z barw podstawowych w metodzie subtraktywnej i stosowana w poligrafii jako jedna z podstawowych barw farb drukowych , obecnie w tej metodzie jest barwą czystą składającą się z żółtego i magenty . W palecie RGB używanej w telewizorach i monitorach komputerowych czerwony jest jednym z trzech kanałów (oznaczonym literą R).

Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780  nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez ludzkie oko . Promieniowanie o długości fali powyżej tego zakresu nazywa się podczerwonym i jest dla człowieka niewidzialne.

Spis treści

Historia i symbolika

Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za "kolor kolorów". W niektórych językach jest synonimem słowa "kolorowy", zaś w innych słowa "piękny". Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne.

Ciekawostki kulturowe związane z czerwonym: w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie (w Polsce podobnie jest na maturach), zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby.

Dobra strona czerwieni to ta kojarzona z miłością (czerwona róża , czerwone serduszka walentynkowe ) i pasją (gorące uczucia – płomień). Domeny czerwieni to siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm , odwaga, antydepresyjność , asertywność , determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzony z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną ( czerwony krzyż ) i organizacjami lewicowymi.

Jej "zła" strona to symbol złości i krwi jako rewolucji . Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem . Do XIX w. mundury wojskowe zawsze zawierały w sobie przynajmniej akcent czerwieni, zaś rękawice bokserskie i samochody sportowe do dziś nieodłącznie kojarzą się z tą barwą.

Wpływ na człowieka

Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem [1]. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.

Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń, czy kuchnia.

Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie . Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy "okazje" są opisane przede wszystkim na czerwono.

Dodatkowe wiadomości

Okultyzm

W okultyzmie czerwień jest kolorem czakry korzenia. Symbolizuje pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości, lecz zarazem lęk i zachłanność.

Powiedzenia związane z czerwienią

 • być czerwonym ze złości
 • zaczerwienić się ze wstydu
 • czerwony jak burak
 • (en.) to be caught red handed (być złapanym na gorącym uczynku)

Niektóre minerały o kolorze czerwonym

farby czerwieni i purpury w malarstwie

 • caput mortuum
 • cynober antymonowy
 • cynober naturalny
 • karmin, lazur karminowy
 • karmin czerwcowy, lazur polski
 • purpura
 • smocza krew
 • szkarłat

Ciekawostki

Przypisy

Zobacz teżInne hasła zawierające informacje o "Barwa czerwona":

Głowacz białopłetwy ...

Turzyca patagońska ...

Armia Czerwona ...

Zieleńce ...

Bóbr europejski ...

Kania czarna ...

Bocian czarny ...

Łabędź niemy ...

Perkoz dwuczuby ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Barwa czerwona":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie