Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bantu

Bantu

Rozmieszczenie plemion bantu na terytorium Afryki

Bantu - grupa plemion zaliczonych do rasy czarnej . Zamieszkująca tereny przede wszystkim stepowe w środkowej i południowej Afryce . Liczą łącznie ok. 100 mln. ludzi, trudnią się głównie rolnictwem i hodowlą . Ich organizacje plemienne zostały rozbite w XIX w. przez europejskich kolonizatorów.

Historia migracji ludów bantu

Wśród specjalistów od bantuistyki nie ma zgody co do pierwotnej siedziby i kierunków eskpansji ludów bantu. Zwykle jednak za ich praojczyznę uważa się tereny dzisiejszego Kamerunu i południowo-wschodniej Nigerii .

W 1980 roku D. W. Phillipson zaproponował następującą chronologię wędrówek ludów bantu, opierając się na materiale leksykograficznym , wskazującym na wzajemne oddziaływania między językami tej rodziny, a także zewnętrzne z językami środkowosudańskimi , oraz danych archeologicznych :

Hipoteza rozprzestrzeniania się języków bantu według D.W. Phillipsona
  • Faza 1 - około 1000 p.n.e. tworzy się społeczność protobantu. Podobnie jak poprzednicy Phillipson przyjął za praojczyznę języków bantu obszary dzisiejszego Kamerunu i południowo-wschodniej Nigerii .
  • Faza 2a - w okresie 1000-400 p.n.e. część ludów bantu przemieszcza się na wschód, wzdłuż północnej granicy lasu tropikalnego . Ludy bantu mają tu kontakt z ludnością mówiącą wczesnymi językami środkowosudańskimi ( grupa nilo-saharyjska ). Świadczą o tym liczne zapożyczenia leksykalne.
  • Faza 2b - jednocześnie, w okresie 1000-200 p.n.e. inna część ludów bantu wędruje z pierwotnej siedziby w kierunku południowym wdłuż wybrzeży Atlantyku .
  • Faza 3 - w okresie 400-300 p.n.e. ludność bantu migrująca na wschód tworzy na terenach Międzyjezierza kulturę Urewe (kultura wczesnej epoki żelaza ).
  • Faza 4 - w okresie 300-100 p.n.e. część ludów kultury Urewe wędruje na zachód południowym skrajem lasu tropikalnego i miesza się tam z ostatnimi ludami fali migracyjnej 2b, dzieląc się z nimi zdobyczami techniki kultury Urewe.
  • Faza 5 - zmieszane fale migracyjne 2b i 4 wędrują na południe tworząc ok. roku 100 p.n.e. ośrodek późniejszego rozprzestrzeniania się języków bantu na Afrykę Południową .
  • Faza 6 - w okresie 100-200 n.e. ludy kultury Urewe przemieszczają się ku wybrzeżom Oceanu Indyjskiego na obszarach dzisiejszego pogranicza Tanzanii i Kenii , tworząc tam kulturę Kwale . Powstają tu języki pochodzące bezpośrednio od narzeczy używanych przez ludy fali migracyjnej 2a i kultury Urewe.
  • Faza 7a i 7b - w okresie 300-400 n.e. ludy kultur Urewe i Kwale wędrują na południe
  • Faza 8 i 9 - w okresie 400-500 n.e. ludy fali migracyjnej 5 wędrują na wschód i napotykają tam migrujące ludy z kultur Kwale i Urewe. W wyniku zmieszania się tych dwóch kultur powstaje ok. 500 roku n.e. nowy ośrodek kulturowy w regionie wyżyny Katanga na terenach obecnej Demokratycznej Republiki Konga .
  • Faza 10 - w okresie 1000-1100 n.e. następuje ekspansja kultury 9 na cały obszar Afryki Wschodniej .


Zobacz też: języki bantu , assegai


Inne hasła zawierające informacje o "Bantu":

Wolne Państwo Orania Transorania (Transoranje). HistoriaZałożona w 1837 r. przez osadników burskich po wyparciu plemion Bantu. W 1848 r. podbita przez Wielką Brytanię . W 1854 r. uzyskała ...

Tanzania ponad 99% KulturaW Tanzanii używanych jest około 100 języków, głównie z rodziny Bantu . W szkolnictwie podstawowym używany jest język suahili , natomiast w szkolnictwie wyższym ...

Wilgotny las równikowy ...

Cywilizacja Suahili ...

Język afrikaans od XIX wieku także elementy przejęte z języka angielskiego oraz murzyńskich języków Bantu .W trakcie migracji ludności wykształciły się trzy podstawowe dialekty :przylądkowy afrikaans (Kaapse Afrikaans) ...

Etymologia nazw państw ...

Kenia ...

Zambia ...

Somalia ...

Deus otiosus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bantu":

103. Zróżnicowanie językowe ludności świata (plansza 13) pradawne cechy języka w gramatyce i wymowie. We wschodniej Afryce przeważa język Bantu i suahili, zaś w zachodniej – fula. Ludy zamieszkujące Bliski Wschód ...

136. Konflikty zbrojne w Afryce, walka z terroryzmem i oś Północ-Południe (plansza 8) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 7) Sudanu i Gwinei (około 440 różnych grup językowych na tym obszarze) b) języki Bantu (około 600), rozpowszechnione w środkowej i południowej Afryce, bardzo zbliżone pod ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie