Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bamberg

Bamberg

Bamberg
Herb
Herb miastaMapa
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Bawaria
Powierzchnia54,58 km²
Populacja (31.12.2004)
- liczba ludności
- gęstość

71 014
1296 osób/km²
Położenie 49°53'30" N
010°53'30" E
Burmistrz{{{burmistrz}}}
Tablice rejestracyjneBA
Strona internetowa miasta

Bamberg – miasto na prawach powiatu w Bawarii , nad rzeką Regnitz , która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu .

Spis treści

Historia

Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w roku 902 . W 963 roku Otton I miał uwięzić tu Berengara aż do jego śmierci w 966 . W 1007 król Henryk II założył w Bambergu biskupstwo, przy którym w XI wieku powstała szkoła przykatedralna. Nauczali w niej wybitni humaniści europejskiego średniowiecza , m.in. Durand z Leodium, William z Ebersbergu i Ezzo z Bambergu .

W 1647 szkołę przekształcono w Akademię Ottona , a w 1773 w istniejący do dziś uniwersytet. Od XV wieku wolne miasto cesarskie na prawach republiki miejskiej. W 1802 przeszło na własność królów Bawarii , a po I wojnie światowej stało się integralną częścią Niemiec . W czasie II wojny światowej uniknęło jakichkolwiek zniszczeń, dzięki czemu zachowało ogromną ilość zabytków ze wszystkich epok historycznych i niezaburzony układ przestrzenny.

Przemysł

Elektrotechniczny, włókienniczy, obuwniczy, fabryka opon, piwowarski. Ważny węzeł kolejowy i żeglugi śródlądowej (początek Kanału Ren-Men-Dunaj ).

W mieście działa dziewięć browarów, najwięcej w Europie w jednym mieście oraz znana w całej Europie słodownia Weyermann.

Najbardziej znany browar to Schlenkerla warzący piwo ze słodu wędzonego. Piwo posiada silny smak dymny kojarzący się z kiełbasą lub wędzonym serem. Na uwagę zasługuje też browar Spezial działający od 1536.

Zabytki

Stary Ratusz w Bambergu

Średniowieczne stare miasto w Bambergu zostało w 1993 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego .

Związki z Polską

Miasta partnerskie

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bamberg":

Grzegorz I ...

Muzyka w średniowieczu minnesingerzy. Najważniejszymi zabytkami ars antiqua są: Magnus Liber Organi i kodeksy Montpellier, Bamberg i Huelgas. Ars novaJest to okres przeciwstawny do okresu Ars antiqua. ...

Bundesgerichtshof prawo rodzinneSenaty ds. Karnych1. Senat ds. Karnych: rewizja spraw karnych dla okręgów: Bamberg, Karlsruhe, Monachium, Norymberga i Stuttgart;2. Senat ds. Karnych: rewizja spraw karnych ...

Michel van Esbroeck Publikacje pośmiertne“Die Quelle der Himmelfahrt Muhammeds”, w: Akten des XXVIII. Deutschen Orientalistentages. Bamberg, 26.–30. (März, 2001). Mouhammade“Nino, Théognosta et Eusthate: un dossier hagiographique oriental ...

Niemieckie wyższe uczelnie ...

Język staro-cerkiewno-słowiański ...

Władysław I Herman ...

Instytucje Justyniana ...

Constitutio Criminalis Carolina ...

Constitutio Criminalis Bambergensis ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bamberg":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie