Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bad Nauheim

Bad Nauheim

Na mapach: 50°22'N 8°45'E / 50.367, 8.75

Bad Nauheim
Herb
Herb Bad Nauheim
Państwo   Niemcy
land Hesja
burmistrz Bernd Witzel
Powierzchnia 32,55 km²
Położenie50° 22' N
8° 45' E
Wysokość148,0 m n.p.m.
Ludność (2004)
•  liczba ludności
•  gęstość

30 365
933 os./km²
Nr kierunkowy 06032
Kod pocztowy 61231
Tablice rejestracyjne FB
Miasta partnerskie Buxton

Chaumont

Oostkamp

Bad Langensalza

Położenie na mapie Niemiec

Bad Nauheim
Strona internetowa miasta

Bad Nauheim – miasto zdrojowe położone u podnóża gór Taunus , w Hesji , w powiecie Wetterau .

Spis treści

Początki osadnictwa

Pierwsze osady na terenie obecnego Bad Nauheim pojawiły się ponad 4000 lat temu. Tereny te zamieszkiwały plemiona celtyckie . Ta niewielka osada rozkwitła w momencie, kiedy rozpoczęto pozyskiwanie soli z licznych źródeł bogatych w solankę. Pod koniec lat 90. XX w. w centrum miasta odkryto fragmenty celtyckich instalacji do produkcji soli. Dzięki dużemu zasoleniu doskonale zachowały się drewniane systemy rur i cystern.

Pierwsza wzmianka

W księgach klasztoru Seligenstadt z roku 900 wpisano osadę "Niwiheim".

Rozkwit miasta

W połowie XIX w. wraz z nowymi trendami w medycynie, zwłaszcza w balneologii , zaczęto wykorzystywać miejscowe źródła do kąpieli zdrowotnych. Dodatkowo odkrycie leczniczego działania dwutlenku węgla zawartego w solankach spowodowało, że Bad Nauheim stopniowo stawało się ulubionym kurortem dla ludzi z chorobami płuc, serca i układu krążenia.

Kluczowym faktem dla rozwoju miasta było to, że w następstwie wojny prusko-austriackiej ziemie, na których jest ono położone przypadły Wielkiemu Księstwu Hesji i to właśnie dwór książęcy intensywnie, ogromnym nakładem kosztów rozbudowywał kurort. W tym okresie w 1869 roku Nauheim otrzymało przedrostek "Bad" (czyli zdrój).

Opinię ostatniego wielkiego księcia Hesji i Renu Ernsta Ludwiga, wielkiego znawcy sztuki, że gospodarka powinna rozwijać się równolegle ze sztukami pięknymi, skrzętnie wykorzystano przy rozbudowie uzdrowiska.

Pod nadzorem książęcego inspektora budowlanego Wilhelma Josta powstały w latach 19011912 piękne secesyjne łaźnie, domy zdrojowe oraz budynki gospodarcze harmonijnie łączące codzienne życie i prace mieszkańców Bad Nauheim ze zdrojową funkcją miasta.

Sprudelhof

Symbolem Bad Nauheim jest Sprudelhof – ogromny kompleks zdrojowy rozbudowany w latach 1905 - 12 , który zasilany trzema gorącymi źródłami obsługiwał kuracjuszy w 240 łaźniach i pokojach do kąpieli i masaży oraz w luksusowej łaźni książęcej. By usprawnić prace obsłudze oraz by nie przeszkadzać kuracjuszom wszystkie łaźnie zostały połączone skomplikowaną siecią podziemnych przejść służących do transportu urządzeń i do wywożenia zużytych ręczników i brudnej bielizny do pralni.

Kompleks ten jest jedną z ikon niemieckiej secesji i głównie z tego powodu Bad Nauheim zostało włączone do sieci europejskich miast secesyjnych Réseau Art Nouveau Network .

Urodzeni w Bad Nauheim

Osobistości

  • Elvis Presley podczas służby wojskowej mieszkał w Bad Nauheim od 1 października 1958 do 2 marca 1960 r. Początkowo mieszkał w Villa Grunewald a ostatni rok w wynajętym domu na Goethestr. W Bad Nauheim jest plac jego imienia oraz pomnik upamiętniający jego pobyt.
  • Franklin Delano Roosevelt (późniejszy 32. prezydent USA) część dzieciństwa spędził w Europie, z czego lata 1891 - 96 w Bad Nauheim (gdzie uczęszczał też do szkoły).

Polskie ślady w Bad Nauheim

  • Ludwik Zamenhof , twórca języka esperanto mieszkał jesienią 1906 roku w willi przy Lessingstraße. Na budynku umieszczona jest tablica upamiętniająca jego pobyt.

Ciekawostki

  • 26 września 1911 roku na Międzynarodowym Kongresie Balneologicznym w Bad Nauheim po raz pierwszy zdefiniowano pojęcie wody mineralnej [3].
  • Elvis Presley jedną ze swoich piosenek zatytułował "Bad Nauheim Medley" a na okładce płyty "A Big Hunk O' Love" jest zdjęcie Elvisa na tle bramy zamkowej w Bad Nauheim.

Przypisy

  1. "St. Bonifatius Bad Nauheim" informator; wyd. Katholische Pfahrrgemeinde St. Bonifatius; Marzec 1995
  2. Konopnicka - Kalendarium
  3. Zeitschrift f. Untersuchung der Lebensmittel. 27. Hauptversamlung Deutscher Nahrungsmittelchemiker


Inne hasła zawierające informacje o "Bad Nauheim":

Wittenberga ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

Reichenbach ...

Palatium ...

Maksim Gorki ...

Baden-Baden ...

Elżbieta Bawarska ...

Armia Cesarstwa Niemieckiego ...

Klemens V ...

Nowomowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bad Nauheim":

Nad morzem (plansza 14) ...

Kąt środkowy i kąt wpisany (plansza 20) ...

23. Socjaldemokracja (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie