Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Błaga Dimitrowa

Błaga Dimitrowa

Błaga Nikołowa Dimitrowa ( bułg. Блага Николова Димитрова; ur. 2 stycznia 1922 w Białej Słatinie , zm. 2 maja 2003 w Sofii ) - bułgarska pisarka , polityk , tłumaczka literatury polskiej, skandynawskiej i rosyjskiej na język bułgarski.

Urodziła się w rodzinie prawnika i nauczycielki, wczesne lata życia spędziła w Tyrnowie . W 1941 ukończyła gimnazjum w Sofii , zaś w 1945 została absolwentką filologii słowiańskiej w Uniwersytecie Sofijskim. W 1951 obroniła w Instytucie Maksyma Gorkiego w Moskwie pracę doktorską zatytułowaną "Majakowski i poezja bułgarska". Następnie przez wiele lat pracowała jako redaktor, tłumacz i społecznik.

Wydała wiele tomików poetyckich i kilka powieści. Dla kultury polskiej zasłużyła się jako tłumaczka literatury zarówno współczesnej (m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej ) jak i klasycznej - jedyne dotychczas tłumaczenie " Pana Tadeusza " Adama Mickiewicza na język bułgarski.

W 1970 r. oficjalnie poparła Aleksandra Sołżenicyna , który został wydalony ze Związku Radzieckiego . Za ten gest została usunięta z bułgarskiego związku pisarzy, a także znalazła się na liście twórców, których utwory nie były publikowane w Bułgarii. Pod koniec lat 80. znalazła miejsce wśród walczących o demokrację w Bułgarii . W 1988 współtworzyła pierwsze w totalitarnej Bułgarii organizacje pozarządowe: Klub Ekologicznej Obrony Ruse oraz Klub Poparcia dla Głasnosti i Przebudowy. Nieco później weszła w skład zarządu Federacji Klubów na rzecz Demokracji w ramach Związku Sił Demokratycznych (ZSD). Z listy ZSD została wybrana w 1991 do Zgromadzenia Narodowego 36. kadencji. Rok później objęła urząd wiceprezydenta u boku Żeliu Żelewa , jednak w 1993 podała się do dymisji z powodu nieporozumienia z prezydentem. Z działalności politycznej zrezygnowała w 1994 .

Była zamężna. W 1967 zaadoptowała wietnamską dziewczynkę.

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Błaga Dimitrowa":

Orfeusz ...

Mojżesz ...

2003 ...

Eneida ...

Wilhelm Farel ...

Dwadzieścia lat później ...

Królewna Śnieżka ...

Pierwsza Era ...

Zmarli w roku 2003 ...

Błaga Dimitrowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Błaga Dimitrowa":

Walka wydobywa z człowieka to, co najlepsze - wymowa moralna opowiadania ˝Stary człowiek i morze˝ E. Hemingwaya (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie