Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bełżec

Bełżec

Bełżecwieś w Polsce położona w województwie lubelskim , w powiecie tomaszowskim , w gminie Bełżec , na szlaku komunikacyjnym Lublin - Lwów 17 E372 . Siedziba gminy Bełżec .

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego .

Wieś leży na terenie Roztocza Środkowego , 8 km na południe od Tomaszowa Lubelskiego oraz 16 km od przejścia granicznego w Hrebennem. Nazwa pochodzi od słowa z języka ukraińskiego (rusińskiego), oznaczającego teren podmokły, bagnisty.

Pod koniec 1941 roku Niemcy założyli w Bełżcu obóz zagłady SS -Sonderkommando Belzec utworzony w ramach Reinhard-Aktion . Metody zagłady opracowane w obozie bełżeckim zostały następnie wykorzystane w Sobiborze i Treblince. Do obozu hitlerowcy wywieźli około 500 tys. Żydów z Polski i zagranicy (w tym około 300 tys. z dystryktu Galicja ). Deportacje z zagranicy objęły Żydów z Austrii, Czechosłowacji oraz Niemiec. Polaków przywożono na zagładę z pobliskich miejscowości i ze Lwowa, głównie za udzielanie pomocy Żydom i za przynależność do organizacji konspiracyjnych. Obóz został zamknięty w grudniu 1942 roku. W ciągu kilku kolejnych miesięcy trwał demontaż urządzeń obozowych oraz zacieranie śladów zbrodni.

Został wyzwolony 21 lipca 1944 r. przez oddziały AK Obwodu tomaszowskiego, przed nadejściem wojsk sowieckich.

Na miejscu byłego obozu zagłady znajduje się muzeum.

Spis treści

Postacie historyczne, powiązane z Bełżcem

  • Stefan Kobos ps. "Wrzos", ostatni komendant Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski - Aresztowany w Brzezinach 21 stycznia 1956 r. przez UB na terenie gospodarstwa p. Szczepańskiego, który (wraz synami, sam) działał w WiN - oraz pomagał w ukrywaniu się Stefana Kobosa - "Wrzosa". Stefan Kobos w okresie swojej okupacyjnej działalności podziemnej zatrudniony był pod "przykrywką" pracownika kolei w Bełżcu.

Atrakcje turystyczne

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Galeria


Inne hasła zawierające informacje o "Bełżec":

Szczebrzeszyn ...

Zamość ...

1944 ...

Tadeusz Piskor ...

Bełżec BełżecHerbHerb Bełżca Państwo Polska Województwo lubelskie Powiat tomaszowski Gmina Bełżec Liczba ludności (2006)2 723 Strefa numeracyjna (+48) 84 Kod pocztowy 22-670 Tablice rejestracyjne LTMPołożenie na mapie Polski Bełżec 50°23'N 23°26'E ...

Belzec ...

Getto lwowskie ...

Lubaczów ...

Zawichost ...

Puszcza Solska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bełżec":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie