Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Awerroes

Awerroes - (Ibn Ruszd; Abu Al-Walid Muhammad Ibn Ahmad Ibn Muhammad Ibn Ahmad Ibn Ahmad Ibn Ruszd, arab. أبو الوليد محمد بن احمد بن محمد بن احمد بن احمد بن رشد) (ur. 1126, zm. 10 grudnia 1198) - filozof, teolog, lekarz, prawnik, polityk i matematyk arabski z Kordowy, wygnany za nieprawowierne poglądy filozoficzne, zmarł na wygnaniu w Marrakeszu.

Awerroes był zafascynowany filozofią Arystotelesa, którego uważał za największego człowieka w dziejach i którego dzieła komentował. Najbardziej znane są jego poglądy na duszę ludzką oraz teoria "dwóch prawd". Uważał on, że jest ona nieśmiertelna tylko jako jedna dusza ludzkości; indywidualne dusze natomiast giną po śmierci ciała. Awerroes starał się uzgodnić swoje poglądy filozoficzne z ortodoksyjną teologią islamską, twierdząc, że prawdy religijne są inną (bardziej dostępną) interpretacją prawd, które odkrywa filozofia, ale nie ma między nimi sprzeczności.

Za pośrednictwem Awerroesa zachodni uczeni poznali większość dzieł Arystotelesa, a razem z nimi klasyczną logikę. Jego przekłady na arabski zostały przez hiszpańskich i sycylijskich uczonych przekładane na łacinę, co miało ogromne znaczenie dla studiów scholastycznych. Jego komentarze były tak trafne, że za Tomaszem z Akwinu Awerroes był nazywany po prostu "Komentatorem". Oddziaływały także jego poglądy: Siger z Brabancji był założycielem szkoły filozoficznej, określanej jako awerroizm łaciński.

Życiorys

Awerroes pochodził z rodziny prawników; jego dziadek Abu ِِAl-Walid Muhammad (zm. 1126) był sędzią najwyższym Kordowy w czasie rządów Almorawidów. Jego ojciec, Abu Al-Qasim Ahmad, zajmował takież samo stanowisko aż do nadejścia dynastii Almohadów w roku 1146.

Filozof i lekarz Ibn Tufail (lepiej znany Zachodowi pod zlatynizowanym imieniem Abubacer), wezyr kalifa Jakuba Jusuffa al-Mansura, przedstawił Awerroesa na dworze kalifa oraz poznał go z Awenzoarem (Ibn Zuhr), wielkim lekarzem islamskim; obydwaj szybko się zaprzyjaźnili. W 1160 Awerroes stał się kadim Sewilli i w czasie swej kariery służył w wielu spotkaniach dworu w Sewilli i Kordowie, a także w Maroku.

Pisał komentarze na temat dzieł Arystotelesa, także encyklopedię medyczną. Jacob Anatoli przetłumaczył jego prace na język hebrajski w roku 1200.

Jego najważniejszą pracą w dziedzinie filozofii było Rozproszenie rozproszenia (Tahafut al-tahafut), w którym bronił arystotelesowskiego punktu widzenia, sprzeciwiając się argumentom Al-Ghazalego zamieszczonym w Rozproszeniu filozofów (Tahafut al-falasifa), według którego arystotelizm jest sprzeczny sam ze sobą, oraz dodatkowo stanowi zniewagę dla samego islamu.

Wraz z falą fanatyzmu jaka nadeszła do Andaluzji pod koniec XII wieku, nawet jego powiązania nie uchroniły Awerroesa od kłopotów na tle politycznym, wskutek czego został wygnany do żydowskiego miasta Erlisana (obecnie Lucena[1]), gdzie był uważnie obserwowany. Zrehabilitowany, zostaje wezwany na dwór w Marakeszu[1], gdzie wkrótce umiera. Wiele z jego prac na temat logiki oraz metafizyki zostało bezpowrotnie straconych wskutek działań ówczesnej cenzury.


Inne hasła zawierające informacje o "Awerroes":

Ibn Chaldun ...

Albert Wielki ...

Historia nauki ...

Niccolò Machiavelli ...

Ibn Arabi szacunkiem, najczęściej używając tytułu "Szajch al-Maszajich" - mistrz mistrzów[10][11]. Ibn Ruszd (znany jako Awerroes) - przyjaciel ojca Ibn ArabiegoZa symboliczne uważa się, znane z późniejszej ...

Filozofia przyrody ...

Epistemologia ...

10 grudnia ...

Awerroes align=justify> Awerroes - (Ibn Ruszd; Abu Al-Walid Muhammad Ibn Ahmad Ibn Muhammad Ibn ...

islam na łacinę i przez stulecia oddziaływał na naukę europejską. Filozof Ibn Ruszd (Awerroes) żył natomiast w XII w. w Kordowie. Jego komentarze do dzieł ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Awerroes":

024 Arabowie w czasach wczesnego średniowiecza (plansza 14) ...

051. Neotomizm J. Maritaina (plansza 2) (1224/1225-1277) odwołujący się i modyfikujący poglądy Arystotelesa, polemizujący z filozofią arabską (Awicenna, Awerroes) oraz z awerroizmem łacińskim. Głównymi pojęciami są tu: istnienie, punkt, możność, ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie