Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Avi Dichter

Avi Dichter

Avi Dichter
Data urodzenia 4 grudnia 1952
Minister bezpieczeństwa wewnętrznego
w rządzie Ehuda Olmerta
Okres urzędowaniaod 4 maja 2006
do 31 marca 2009
Przynależność polityczna Kadima
Poprzednik Gideon Ezra
NastępcaYitzhak Aharonovitch

Avi Dichter ( hebr. : אבי דיכטר, ur. 4 grudnia 1952 ) - izraelski polityk, były szef Szabaku , członek Knessetu . Członek partii Kadima (nr 5 na liście w wyborach z 2006 roku).

Urodził się w Aszkelonie , był członkiem Haszomer Hatzair . W czasie służby wojskowej służył w elitarnym oddziale antyterrorystycznym Sayeret Matkal. Znany z tego, iż w tym czasie odmówił swojemu ówczesnemu dowódcy Ehudowi Barakowi uczestniczenia w kursie dla oficerów (co zaskutkowałoby przeniesieniem go z linii frontu w bardziej bezpieczne miejsce). Otrzymał najwyższe izraelskie odznaczenie wojskowe za uratowanie swojego oddziału za liniami wroga.

Po zakończeniu służby w armii, wstąpił do Szabaku, gdzie m.in. uczył się języka arabskiego . W 1992 roku został szefem południowego sektora Szabaku. W tym czasie zlikwidowano głównego konstruktora bomb Hamasu , Yahya Ayyasha. W 1996 roku, po zabójstwie Icchaka Rabina , Dichter został szefem oddziału ochrony Szabaku, a w 1999 roku został mianowany zastępcą dowódcy Szabaku.

W 2000 roku został mianowany przez swojego byłego dowódcę, Ehuda Baraka, dyrektorem Szabaku. Działo się to podczas tzw. Intifady Al-Aksa . Dichter był zdecydowanym zwolennikiem likwidowania kolejnych przywódców organizacji terrorystycznych za pomocą rakietowych uderzeń ze śmigłowców. Był też jednym z głównych pomysłodawców wybudowania bariery odgradzającej Izrael od Zachodniego Brzegu .

15 maja 2005 roku Dichter zakończył swoją pięcioletnią kadencję na stanowisku szefa Szabaku. Jego miejsce zajął jego zastępca, Yuval Diskin. Pojawiły się przypuszczenia, iż nie został na drugą kadencję, ponieważ sprzeciwiał się planom premiera Ariela Szarona wycofania żydowskich osadników ze Strefy Gazy . Jednak po powrocie z trzymiesięcznego pobytu w USA , Dichter poparł plan Szarona i oświadczył iż przyłącza się do jego nowo powstałego ugrupowania, Kadimy. Został wybrany do Knessetu w wyborach z 28 marca 2006 roku, a 4 maja 2006 roku otrzymał tekę ministra bezpieczeństwa wewnętrznego w rządzie Ehuda Olmerta .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Avi Dichter":

Marian Mazur (naukowiec) ...

Wolfram von Eschenbach ...

Ehud Olmert ...

Kadima Swoje kandydatury w wewnątrzpartyjnych wyborach, zgłosili za to: Cypi Liwni, Shaul Mofaz, Avi Dichter i Meir Sheetrit[12]. 17 września 2008 nową przewodniczącą partii została ...

August (tytuł) ...

John Rambo (film) ...

Herod Wielki ...

Maccabi Netanja ...

Maccabi Petach Tikwa ...

Azzam Azzam niewinny. UwolnienieW negocjacje dotyczące uwolnienia Azzama zaangażował się szef Szabaku , Avi Dichter . Zakończyły się one sukcesem 5 grudnia 2004 roku, kiedy to ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Avi Dichter":

023. Franfurt nad Menem. - Miasto kontrastów. (plansza 9) ...

087. Rodzaje chmur (plansza 13) ...

175. Ogrody (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie