Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Automatyczne stabilizatory

Automatyczne stabilizatory

Automatyczne stabilizatory - to pewne instrumenty (narzędzia) na stałe wmontowane w system gospodarczy będące częścią składową polityki gospodarczej, które samoczynnie pobudzają lub hamują wysoką aktywność gospodarczą bez ingerencji państwa. Służą realizacji funkcji stabilizacyjnej dochodów i wydatków publicznych.

Zmniejszają wartość mnożnika i ograniczają siłę reakcji produkcji na wstrząsy popytowe. Automatyczne stabilizatory mają jedną wielką zaletę: działają automatycznie. Nikt nie musi rozstrzygać czy wstrząs, któremu podlega gospodarka, jest na tyle silny, aby rząd musiał zareagować. Zmniejszając podatność gospodarki na wstrząsy, automatyczne stabilizatory ograniczają amplitudę wahań produkcji.

Ważnymi automatycznymi stabilizatorami są:

  • Podatek dochodowy – jeśli stawki mają charakter progresywny , to przy spadku produkcji zmniejszają się także wpływy podatkowe. Przekłada się to na zmniejszenie wartości mnożnika i oznacza osłabienie reakcji podaży na wstrząs popytowy. W przypadku ożywienia koniunktury wpływy z podatków są coraz większe, co pozwala przeciwdziałać przegrzaniu gospodarki.
  • Zasiłek dla bezrobotnych – przy spadku produkcji następuje zwiększenie wypłat zasiłków, co wpływa na zmniejszenie mnożnika i oznacza osłabienie reakcji podaży na wstrząs popytowy.
  • Import – krańcowa skłonność do importu zwiększa się wraz ze wzrostem dochodu społeczeństwa, w związku z tym w okresie dobrej koniunktury większa skłonność do importu oznacza odpływ większej ilości pieniędzy za granicę. W czasie recesji zmniejsza się krańcowa skłonność do importu, co oznacza, że pieniądze, które wcześniej były przeznaczone na zakup dóbr importowanych, teraz pozostaną w kraju i przyczynią się do pobudzenia popytu krajowego.

Źródła

  • David Begg, Stanley Fischer, Rudiger Dornbusch: Makroekonomia. Warszawa: PWE, 2007. . 
  • Automatyczne stabilizatory
  • P. Samuelson, W. Nordhaus: Makroekonomia. Warszawa: PWN, 2004. 


Inne hasła zawierające informacje o "Automatyczne stabilizatory":

Łaska ...

Tranzystor ...

Mnożnik (ekonomia) pobudzenia w gospodarce bezinflacyjnej. W pozostałej części rząd wywołał impuls inflacyjny. Zobacz też Automatyczne stabilizatory ...

Dowód (matematyka) ...

Tkactwo ...

Konsument (ekonomia) ...

Kampania francuska 1940 ...

Wielki kryzys przemysł i silnie zbroiły się.Spis treści1 Teorie cykli koniunkturalnych1.1 Szkoła austriacka1.2 Keynesizm1.3 Automatyczne stabilizatory1.4 Marksizm1.5 Kalecki1.6 Keynesizm a ortodoksja neoliberalna i monetarna2 Podobieństwa względem ...

Umowa międzynarodowa ...

Cybernetyka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Automatyczne stabilizatory":

Informatyka - podstawowe pojęcia (plansza 19) ...

110. Rola diety w życiu człowieka (plansza 15) ...

131. Przewodzenie impulsów nerwowych w ciele człowieka (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie