Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Austria Wiedeń

Austria Wiedeń

FK Austria Wiedeń
Pełna nazwaFussball Klub Austria Wien
PrzydomekDie Veilchen ("Fiołki")
Die Violetten ("Fioletowi")
Barwy         
Data założenia 29 października 1910
Liga Bundesliga
AdresFranz-Horr-Stadion,
Matthias-Sindelar-Tribüne
Fischhofgasse
1100 Wiedeń
Stadion Franz-Horr-Stadion
Prezes Wolfgang Katzian
Trener Karl Daxbacher
Barwy drużyny
Barwy drużyny
Barwy drużyny
Stroje
domowe
Barwy drużyny
Barwy drużyny
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

FK Austria Wiedeńaustriacki klub piłkarski z siedzibą w Wiedniu , założony 29 października 1910 roku , najbardziej utytułowana drużyna futbolowa w swoim kraju. W latach 1999 - 2005 właścicelem klubu był kanadyjski biznesmen austriackiego pochodzenia Frank Stronach (założyciel Magna International Inc.).

Spis treści

Historia

Klub został założony 29 października 1910 i już przed II wojną światową należał do czołowych zespołów austriackich (swoje pierwsze mistrzostwo zdobył w 1924 ). W 1926 przekształcił się z amatorskiego w profesjonalny. W latach 30. odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając dwukrotnie najważniejsze międzynarodowe trofeum klubowe środkowej Europy , Puchar Mitropa w 1933 i 1936 . Najwybitniejszym graczem Austrii okresu przedwojennego był Matthias Sindelar , legenda reprezentacji Austrii , gracz słynnego Wunderteamu. Po Anschlussie w 1938 roku wielu działaczy i piłkarzy Austrii, pochodzenia żydowskiego opuściło klub i kraj lub zostało zamordowanych przez nazistowski reżim. W niewyjaśnionych okolicznościach zmarł również lider zespołu Sindelar . W okresie okupacji Austria Wiedeń nie odnosiła znaczących sukcesów, do takich można jednak zaliczyć zachowanie tradycyjnej nazwy, mimo nacisków nazistów . Po II wojnie światowej Austria zaliczała się do najlepszych klubów Bundesligi wraz z Rapidem Wiedeń , głównym rywalem. Potwierdzeniem tego były wielokrotnie zdobywane tytuły mistrza Austrii i zwycięstwa w Pucharze Austrii . Złotym wiekiem nazywane są lata 60. , w których Austria zdobyła trzy mistrzostwa kraju z rzędu ( 1961 , 1962 , 1963 ). Do najważniejszych gwiazd zespołu tego okresu należą trener Ernst Ocwirk oraz piłkarze Horst Nemec, Ernst Fiala, Johann Geyer i Horst Hirnschrodt. W latach 70. i 80. piłkarze Austrii dominowali w rodzimej lidze. Doszli również w 1978 do finału Pucharu Zdobywców Pucharów , w którym przegrali z Anderlechtem 0:4 oraz do półfinału Pucharu Mistrzów w 1979 . Do liderów zespołu w tym okresie zaliczali się Herbert Prohaska i Toni Polster . W latach 90. Austria również należała do czołowych drużyn, jednak od 1993 roku nie potrafiła wywalczyć mistrzostwa kraju. W 1997 roku, w Pucharze Intertoto Austria uległa w Wiedniu Odrze Wodzisław Śląski 5:1. Kolejne sukcesy przyszły wraz z wykupieniem klubu przez Franka Stronacha w 1999 roku. Zainwestował on w klub wiele pieniędzy, kupując wielu znanych graczy, co zaowocowało mistrzostwem kraju w 2003 roku.

Sukcesy

Skład na sezon 2010/2011

NrPozycjaPiłkarz
1 BR Szabolcs Sáfár
4 OB Aleksandar Dragović
5 OB Manuel Wallner
6 PO Peter Hlinka
7 PO Florian Klein
8 PO Patrick Salomon
9 NA Roland Linz
10 NA Schumacher
11 NA Tomáš Jun (wypożyczony z Teplice )
13 BR Heinz Lindner
14 OB Manuel Ortlechner
15 PO Petr Voříšek
16 PO Zlatko Junuzović
NrPozycjaPiłkarz
18 PO Michael Liendl
19 NA Marko Stankovic
20 NA Eldar Topić
21 BR Robert Almer
22 OB Marin Leovac
23 PO Emin Sulimani
25 OB Michael Madl
26 PO Julian Baumgartlinger
27 OB Thomas Krammer
29 OB Markus Suttner
30 PO Milenko Ačimovič (kapitan)
31 OB Joachim Standfest

Polacy w Austrii Wiedeń

W sezonie 2005 / 2006 występowało w klubie dwóch reprezentantów Polski : Sebastian Mila i Arkadiusz Radomski . W poprzednim sezonie barwy Austrii reprezentowali także dwaj inni Polacy: Radosław Gilewicz i Krzysztof Ratajczyk . Od sezonu 2007 / 2008 do 13 maja 2010 roku barwy klubu z Wiednia reprezentował Jacek Bąk .

Link zewnętrzny


Inne hasła zawierające informacje o "Austria Wiedeń":

Ren ...

Mieszko II Lambert ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...

Wiktor Sukiennicki ...

Huldrych Zwingli ...

1499 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Austria Wiedeń":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 11) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie