Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marek Aureliusz

Marek Aureliusz

Marek Aureliusz
ImionaMarcus Annius Catilius Severus (od 136 r. Marcus Annius Verus)
Panował jakoImperator Caesar Marcus Aurelius Antoninus Augustus
zaliczony w poczet bogów jako Divus Marcus Antoninus Pius
Czas panowania 7 marca 161 r.17 marca 180 r.
Dynastia antonińska
Data urodzin 26 kwietnia 121 r.Rzym
Data śmierci 17 marca 180 r.Vindobona
Moneta
Lista cesarzy rzymskich

Marek Aureliusz Antoninus, Marek Anniusz Aureliusz Werus (Marcus Aurelius Antoninus, Marcus Annius Aurelius Verus; ur. 26 kwietnia 121 w Rzymie , zm. 17 marca 180 w Vindobonie , (ob. Wiedeń ) – cesarz rzymski, pisarz i filozof.

Spis treści

Życiorys

Urodzony w południowej części Rzymu. Jego ojciec, Annius Verus, zmarł, gdy Marek miał 11 lat. Otrzymał staranne, wszechstronne wykształcenie.

Został adoptowany przez swego wuja Antonina Piusa (żona Antonina - Faustyna Starsza była jego ciotką) 25 lutego 138 roku. W 145 poślubił jego córkę - Faustynę , podczas 30 lat małżeństwa miał z nią 13 dzieci, z których tylko jeden syn i cztery córki go przeżyły:

Był cesarzem rzymskim od 161 roku i następcą Antonina Piusa . Sprawował rządy wraz z niedołężnym przybranym bratem - Lucjuszem Werusem . Czasy rządów Marka Aureliusza przypadły na okres bardzo trudny: nieustających wojen i klęsk żywiołowych (wylew Tybru , głód , rozruchy uliczne, pożary , plaga szarańczy , epidemia dżumy ). Głównymi wrogami Rzymu były wówczas plemiona germańskie i Partowie . Marek Aureliusz zmarł na dżumę w trakcie wyprawy wojennej przeciw Markomanom 17 marca 180 roku w Vindobonie (dzisiejszy Wiedeń ).

Marek Aureliusz prowadził skromne, spokojne życie zgodne z surowymi zasadami stoickimi. Miał głębokie poczucie obowiązku służenia krajowi i obywatelom. Dbał o dobre stosunki z senatem , przeprowadził reformy w dziedzinie administracji i prawa cywilnego .

Za jego panowania miały miejsce liczne prześladowania skierowane przeciwko wczesnochrześcijańskim sektom (montanistom) i wyznawcom innych bóstw negujących porządek rzymski. Same zajścia niejednokrotnie prowokowane były przez sekty. Prześladowania miały nie dopuścić do wojen domowych w i tak osłabionym już państwie.

Po śmierci został ubóstwiony . Pochowano go w Mauzoleum Hadriana .

Filozofia

Marek Aureliusz jest znanym stoikiem . Nazywany jest filozofem na tronie. Jego dzieło Rozmyślania (taki tytuł przyjął się w tłumaczeniach, oryginał to: Do siebie samego), napisane w grece, przetrwało wieki i nadal jest źródłem inspiracji. Wyłania się zeń obraz władcy jako człowieka skromnego i ze wszech miar umiarkowanego. Ironią wydaje się więc fakt, że jego syn, a jednocześnie następca, Kommodus zapisał się w historii jako władca gwałtowny i okrutny (starożytne plotki głosiły zresztą, że Kommodus nie jest synem Marka Aureliusza, lecz gladiatora ).

Poglądy:

  • Uczył panowania nad emocjami. Uważał, iż nie należy dążyć do rozkoszy, sławy czy bogactwa. Spokój powinniśmy odnajdować w pracowitości oraz życzliwym, choć nieco sceptycznym stosunku do innych, a także sumiennym wypełnianiu własnych obowiązków.
  • Świat jest teatrem, ludzie aktorami wyznaczonymi do odegrania skromnej zazwyczaj roli. Nie należy buntować się i lękać się śmierci, która mieści się w naturalnym porządku świata (z fragmentów Jana Tomkowskiego).

Wizerunek

W Muzeum Kapitolińskim znajduje się jego popiersie z okresu młodości, zaś na placu przed Muzeum stoi pomnik konny Aureliusza. Ten najlepszy wizerunek cesarza ocalał dzięki złudzeniu późniejszych chrześcijan, że przedstawia cesarza Konstantyna I Wielkiego , który edyktem mediolańskim dał im swobodę wyznania.

Postać Marka Aureliusza pojawiła się w filmie Gladiator Ridleya Scotta , w którym zagrał ją Richard Harris . W filmie występują elementy fikcyjne, np. Marek Aureliusz zostaje zamordowany przez swojego syna Kommodusa , chcącego w ten sposób przejąć władzę.

Zobacz też

Bibliografia

  • Cary M., Scullard H. H., Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. t. I, Warszawa 1992.
  • Grimal P., Marek Aureliusz, tłum. A. Łukaszewicz, PIW, Warszawa 1994 .
  • Herodian, Historia cesarstwa rzymskiego., przekł., wstęp i komentarz J. Wolski, Ossolineum, Wrocław 2004.
  • Historycy cesarstwa rzymskiego. Żywoty cesarzy od Hadriana do Numeriana., przekł., wstęp i komentarz H. Szelest, ISKRY, Warszawa 1966.
  • Krawczuk A., Poczet cesarzowych Rzymu, ISKRY, Warszawa 2006.
  • Krawczuk A., Poczet cesarzy rzymskich, ISKRY, Warszawa 2006.
  • Parain Ch., Marek Aureliusz, tłum. J. Rogoziński, Warszawa 1962 .
  • Władcy i wodzowie starożytności. Słownik, pod red. P. Iwaszkiewicz, W. Łoś, M. Stępień, Warszawa 1998.

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Antoninus Pius
Cesarz rzymski
161 - 180
Następca
Kommodus


Inne hasła zawierające informacje o "Marek Aureliusz":

Rodzimy Kościół Polski ...

II wiek rzymskipo 160 - Klaudiusz Ptolemeusz , aleksandryjski matematyk, astronom, astrolog i geograf 180 - Marek Aureliusz , cesarz rzymski 200 - Galen , lekarz rzymski Wydarzenia w Europie 101 - 102 - ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wiktor Sukiennicki ...

Julius Jewelowski ...

1972 ...

Ewangeliści ...

Akcja (prawo) ...

Wojciech Bogusławski ...

Sobieski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marek Aureliusz":

09. Strategie przedsiębiorstw (plansza 11) ...

Tristan i Izolda ? kochankowie doskonali? (plansza 2) ...

Tristan i Izolda ? kochankowie doskonali? (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie