Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aung San Suu Kyi

Aung San Suu Kyi

Aung San Suu Kyi 1995

Aung San Suu Kyi (czyt. Ong San Su Czi,

ur. 19 czerwca 1945 w Rangunie w Birmie ) - birmańska opozycjonistka i działaczka polityczna, córka Aung Sana , który walczył o niepodległość Birmy i wynegocjował ją w rozmowach z Wielką Brytanią w 1947 roku.

Jej imię w języku birmańskim oznacza "świetlisty szlak osobliwych zwycięstw". Dwa pierwsze człony imienia przyjęła w hołdzie dla wielkiego ojca, trzeci (Suu) pochodzi od dnia narodzin, a czwarty (Kyi) odziedziczyła po matce i babci. Zgodnie z birmańską tradycją jako mężatka ma prawo przed nazwiskiem stawiać tytuł Daw (Pani). W swojej ojczyźnie nazywana jest po prostu Lady.

Suu Kyi do 15 roku życia kształciła się w Rangunie , następnie wraz z matką, ambasadorem Birmy w Indiach i Nepalu , wyjechała do Delhi gdzie kontynuowała naukę na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Delhi. Studiowała również na Oxfordzie filozofię, nauki polityczne i ekonomię.

W 1972 wyszła za brytyjskiego nauczyciela akademickiego Michaela Arisa, z którym ma dwóch synów: Alexandra (1973) i Kima (1977).

Na fali studenckich protestów przeciwko polityce generałów Aung San Suu Kyi założyła w 1988 roku opozycyjną Ligę na Rzecz Demokracji (NLD), w której do 1995 pełniła rolę sekretarza partii. Funkcji tej została pozbawiona decyzją generałów.

NLD w pierwszych wolnych wyborach zdobyła 82 procent miejsc w parlamencie, lecz wynik wyborów nie został uznany przez reżim wojskowy. W latach 1989 - 1995 przebywała w areszcie domowym, w swym domu rodzinnym przy University Road 52 w Rangunie. W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla oraz Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski bojownikom o prawa człowieka . W 1996 roku zdecydowanie sprzeciwiła się kampanii mającej zachęcić turystów do odwiedzania Birmy. W 1997 nadano jej tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze [1].

Od 2000 ponownie przebywa w areszcie domowym, z przerwą od maja 2002 do maja 2003 . W sierpniu 2009 roku skazana została na 18 miesięcy aresztu domowego za złamanie zasad jego odbywania[2].

Aby zwrócić uwagę młodzieży europejskiej na los Aung San Suu Kyi MTV przyznała jej nagrodę Free Your Mind połączoną z kampanią medialną promującą wysyłanie listów i maili do ambasady Myanmaru.

Opowiada się za bezkrwawym przewrotem i narodowym pojednaniem z racji czego nazywana jest 'birmańskim Gandhim '. Jest zwolenniczką dialogu pomiędzy juntą a opozycją, czego dowiodła w roku 2000 prowadząc z generałami negocjacje w sprawie stopniowego wycofania się wojskowych z życia politycznego i oddania władzy w ręce demokratycznie wybranego rządu, ale rozmowy te nie przyniosły spodziewanego przełomu.

Dzięki apelowi wystosowanemu przez Suu Kyi do grupy państw ASEAN Birma nie objęła przewodnictwa w tej organizacji. Miało się ono rozpocząć w 2006 roku.

W 2007 otrzymała honorowe obywatelstwo Kanady .

W 2009 otrzymała tytuł Ambasadora Sumienia Amnesty International .

Przypisy

  1. Univerzita Karlova - Čestné doktoráty ( cz. ). [dostęp 2010-09-10].
  2. pp: Noblistka skazana na 1,5 roku aresztu domowego . W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska , 2009-08-11. [dostęp 11 sierpnia 2009].


Inne hasła zawierające informacje o "Aung San Suu Kyi":

II wiek ...

Brescia ...

Linz ...

Półwysep Antarktyczny ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

1986 ...

Bernardo Bellotto ...

Mantua ...

Pstrąg potokowy ...

1878 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aung San Suu Kyi":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 15) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 4) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie