Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Msza

Msza

Msza katolicka
Nabożeństwo protestanckie
Boska liturgia

Msza – w chrześcijaństwie porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa .

Słowo msza jest ściśle związane z celebracją w tradycji łacińskiej i słowami diakona kończącymi liturgię (Ite missa est). W tradycjach wschodnich, zarówno prawosławnej , jak i katolickiej , powszechniejszym jest termin Boska liturgia . Po reformacji , wspólnoty protestanckie początkowo używały terminu msza (→ Marcin Luter , Msza niemiecka), ale ze względu na fakt, ze w Kościele katolickim słowo to stało się przez lata synonimem sakramentu eucharystii , którego dotychczasowe rozumienie zostało przez reformację odrzucone, wkrótce zastąpiły mszę innymi pojęciami ( Nabożeństwo główne , Pamiątka Wieczerzy Pańskiej)[uwaga 1].

Spis treści

Etymologia

Słowo msza pochodzi – podobnie jak w języku angielskim Mass i niemieckim die Messe – od używanego od IV w. łacińskiego określenia missa. Wśród badaczy nie ma zgody co do jego pierwotnego znaczenia, wymienia się następujące[1]:

  • od rzymskiego zwyczaju rozwiązywania zgromadzenia (dimissio) - w tym kontekście słowo to pojawia się w formule kończącej celebrację: Ite, Missa est, czyli Idźcie, teraz następuje rozesłanie[2],
  • modlitwy wysyłane ku Bogu (missae), składanie Bogu ofiary,
  • specjalna czynność wykonywana przez osobę posłaną (być może latynizacja hebrajskiego missah).

Ustanowienie Eucharystii

Według doktryn ewangelickich i katolickiej Eucharystia została ustanowiona przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy spożytej z Apostołami w Wielki Czwartek [3]. W trakcie wieczerzy Chrystus łamał i rozdawał chleb ze słowami "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" (Mt 26,26). Po wieczerzy podał Apostołom kielich wypełniony winem ze słowami "Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" (Mt 26,27-28). Równoległe opisy ustanowienia Eucharystii znajdują się w pozostałych Ewangeliach synoptycznych (Mk 14,22-24; Łk 22,19-20) oraz w 1 Kor 11, 24-26.

Chleb i wino jako ciało i krew Chrystusa

Według katolików, starokatolików i prawosławnych ofiarowane podczas mszy świętej chleb i wino zostają przeistoczone w ciało i krew Chrystusa. Postacie eucharystyczne nie uobecniają Chrystusa w sposób symboliczny, lecz substancjalnie , zachowując jedynie przypadłości chleba i wina. Luteranie natomiast uważają, że w wyniku konsekracji, pod postaciami chleba i wina jest realnie obecne ciało i krew Jezusa Chrystusa, chleb pozostaje jednak chlebem, a wino winem ( konsubstancjacja ).

Chrystus ustanawiając mszę powołał się wprost na przykład najwyższego kapłana Melchizedeka , który wg Księgi Rodzaju był królem Salemu i przywitał Abrama chlebem i winem. Ponieważ z psalmu 110 wynika, że Mesjasz będzie Kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka, ustanowienie Eucharystii jest wypełnieniem przepowiedni mesjańskiej.

W języku biblijnym ciało i krew oznacza człowieka (jak w Mt 16, 17; 1 Kor 15, 50; Ekl 18, 30). Rozdzielenie ciała i krwi oznacza symbolicznie śmierć. Dlatego też chleb i wino są osobno konsekrowane i zmieniają się sakramentalnie w ciało i krew Chrystusa, który mówił o sobie, że Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem (J 6, 55).

Uczestnictwo we mszy

Powinność uczestnictwa

Katolicy są na mocy pierwszego z przykazań kościelnych [4] zobowiązani do uczestnictwa co niedzielę i święta nakazane przez Kościół we mszy. Powinność uczestnictwa we mszy według katolików i ewangelików wynika ponadto z 3. przykazania Dekalogu .

Uczestnictwo aktywne

Łacińskie określenie participatio actuosa, niezręcznie przełożone na język polski jako aktywne uczestnictwo, oznacza raczej świadome, uobecniające uczestnictwo. Realizuje się ono w słuchaniu słów Biblii, odpowiedziach mszalnych i aklamacjach , postawach i gestach. Szczególnie zaś realizuje się ono przez śpiew i muzykę. Ale przede wszystkim liczy się wewnętrzne kontemplowanie tajemnicy ofiary mszy świętej.

Porządek liturgiczny

Kościół łaciński

Na mocy motu proprio Summorum Pontificum papieża Benedykta XVI w Kościele katolickim obrządku łacińskiego współistnieją dwie formy rytu rzymskiego: zwyczajna (posoborowa) oraz nadzwyczajna (tzw. trydencka lub klasyczna ). Oprócz tych dwóch form rytu rzymskiego istnieje szereg innych obrządków liturgicznych , które wywodzą się z różnych Kościołów lokalnych czy też klasztorów różnych zgromadzeń zakonnych.

W każdym obrządku można wyróżnić część przygotowawczą ( Msza katechumenów lub Obrzędy wstępne i Liturgia Słowa ) oraz właściwe sprawowania ofiary (Msza wiernych lub Liturgia eucharystyczna i Obrzędy końcowe ). Sobór Watykański II w Konstytucji o liturgii Sacrosanctum concilium podkreślił równą wartość obu tych części, niezwykle cennych dla życia chrześcijańskiego.

Cerkiew prawosławna i katolickie Kościoły wschodznie

Protestantyzm

Uwagi

  1. Także dzisiaj luteranie w Szwecji nazywają nabożeństwo z Sakramentem Ołtarza mszą lub wielką mszą (Högmässa). Terminu msza używano na określenie nabożeństwa, a przede wszystkim liturgii eucharystycznej, także w porządku kościelnym Księstwa Cieszyńskiego . Zob. Jan Gross : Podobieństwa i różnice pomiędzy Nabożeństwem Głównym Kościoła Luterańskiego a Mszą Świętą Kościoła Katolickiego . Luteranie.pl. [dostęp 2010-10-30].

Przypisy

  1. Bogusław Nadolski : Liturgika. T. IV: Eucharystia
  2. por. ABC Chrześcijaństwa, wyd. Verbinum, Warszawa 1999, s. 162.
  3. Angelus.pl - Msza święta
  4. Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Kielce: Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2005, s. 139. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Msza":

Wszystkich Świętych ...

Diakon ...

Rezurekcja w Kole Rezurekcja – (z łac. resurrectio – zmartwychwstanie) w Kościele katolickim pierwsza Msza Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego , połączona z procesją .Odprawiana wieczorem po zachodzie słońca, w ...

Lednica 2000 ...

Adolf Hitler ...

Kielich mszalny ...

Ornat ornatu zależy od okresu liturgicznego lub wspomnienia (oficjum) dnia (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego OWMR 346 wymienia sześć barw ornatów: biały, czerwony, zielony, fioletowy, ...

Jacek Odrowąż ...

Grzegorz I ...

Kaplica Maciejowskiego na Wawelu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Msza":

117. Barokowa i sarmacka Rzeczpospolita (plansza 6) ...

013. Święta Wielkanocne (plansza 8) Ostersonntag – w sobotę wielkanocną das Osterlamm – baranek wielkanocny die Ostermesse – Msza wielkanocna der Osterhase – zajączek wielkanocny der Osterbrauch – zwyczaj wielkanocny die ...

Kresy Adama Mickiewicza (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie