Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Asklepios

Asklepios

Posąg Asklepiosa z laską

Asklepios (także Eskulap, gr. Ἀσκληπιός Asklēpiós, Asclepius, łac. Aesculapius) – mit. gr. heros , bóg sztuki lekarskiej ( medycyny ).

Jego rzymskim odpowiednikiem był Eskulap. Za jedną z postaci Asklepiosa uważany był też fenicki boski uzdrowiciel, Eszmun (Jasumunu)[].

Spis treści

Asklepios w mitologii greckiej

Uchodził za syna boga Apollina i nimfy Koronis . Był mężem Epione (Kojąca ból) i ojcem Higiei , Panakei , Iaso , Ajgle, Akeso oraz lekarzy Machaona (internista) i Podalejriosa (chirurg). Został wychowany przez Chirona , który nauczył go sztuki lekarskiej. Doszedł do takiej wprawy, że posiadł umiejętność wskrzeszania umarłych. Widząc to Zeus uśmiercił go, a następnie przemienił w gwiazdozbiór Wężownika .

Laska Asklepiosa

Atrybutem Asklepiosa była laska, opleciona przez węża (symbol odradzania się ze względu na zrzucanie skóry). Jej prototypem była (opleciona przez dwa węże) laska sumeryjskiego boga świata podziemnego i uzdrowiciela, Ningiszzidy (bóstwo opiekuńcze króla Gudei z miasta-państwa Lagasz )[]. Motyw laski i węża znajduje się również w Księdze Rodzaju .

Ośrodki kultu

Głównymi ośrodkami kultu boga był Pergamon , Kos i Epidauros , gdzie co 5 lat obchodzono jego święto. Boga przedstawiano jako węża - symbol odradzającej się siły żywotnej (było to wynikiem cyklicznego zrzucania wylinki), któremu chorzy składali w ofierze koguty. Koło świątyni na Kos znajdowała się szkoła lekarska Hipokratesa . Jego świątynie (tzw. asklepiejony ) pełniły również funkcje szpitali oraz sanatoriów. Chorzy byli tam poddawani zabiegom oczyszczającym, takim jak posty i kąpiele, oraz zabiegom magicznym (które zwalczał Hipokrates).Oprócz zabiegów magicznych i szpitali, w źródłach podawane są informacje jakoby dochodziło do cudownych uzdrowień. Uzdrowieni pozostawiali ekswota przedstawiające uleczone części ciała (np. ręce, nogi); spisywali historię choroby i uleczenia na tablicach; wrzucali monety do świętej sadzawki.

Kult boga w starożytnym Rzymie

W starożytnym Rzymie czczony jako Eskulap, przedstawiany był jako brodaty mężczyzna z laską, wokół której wije się wąż. W 291 roku p.n.e., podczas zarazy, zbudowano mu świątynię na wysepce na Tybrze . Cesarz Klaudiusz wydał rozporządzenie nadające wolność każdemu niewolnikowi, który został tam uzdrowiony.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Asklepios":

Apollo (mitologia) ...

Asklepios Posąg Asklepiosa z laskąAsklepios (także Eskulap, gr. Ἀσκληπιός Asklēpiós, Asclepius, łac. Aesculapius) – ...

Epidauros ...

Platonizm zmartwychwstaniu ciałListyAleksander z Likopolis (IV w. n.e.)Hermiasz (Hermejas) z AleksandriiAmmonios – syn HermiaszaAsklepios z TrallesKomentarz do Metafizyki ArystotelesaKomentarz do Wprowadzenia do arytmetyki NikomachosaOlimpiodor z ...

Cyklop ...

Chiron (mitologia) ...

Serapis ...

Sosna ...

Wyrocznia ...

Kruk ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Asklepios":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie