Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Arwanici

Arwanici

Arwanici ( grec. Αρβανίτες), Arvanitika: Arbëreshë or Αρbε̰ρεσ̈ε̰) – nieuznawana oficjalnie przez rząd Grecji jako mniejszość narodowa lub etniczna ludność pochodzenia bałkańskiego , posługująca się językiem własnym, będącym dialektem języka albańskiego (a w zasadzie formą dialektu toskijskiego). Od XIX wieku poddawana przymusowej hellenizacji .

Niemiecka mapa etnograficzna (1897)
Niemiecka mapa etnograficzna Peloponezu (1890). Obszar zamieszkany przez Arwanitów zaznaczony na czerwono
1300-1350.

Zamieszkują przede wszystkim wsie i małe miejscowości w Attyce . Występują również na Peloponezie , Beocji , w Epirze i innych obszarach (patrz załączone mapy etnograficzne).

Liczebność

Podanie dokładnych statystyk na temat aktualnej liczebności Arwanitów oraz ich demografii jest problematyczne. Z jednej strony proces ich autoidentyfikacji jest zjawiskiem stosunkowo późnym i wtórnym, z drugiej strony, wszystkie rządy Grecji, dążąc do hellenizacji wszystkich mniejszości etnicznych w Grecji, konsekwentnie odmawiały im prawa do autoidentyfikacji, m.in. nadając nazwę oficjalną "Grek albanofoński". Asymilacja nasiliła się w czasie industrializacji Grecji i masowej migracji ludności ze wsi do miast. W wielokulturowych aglomeracjach utrata tożsamości jest zjawiskiem szybkim, szczególnie że dla Arwanitów (ale też Arumunów , Turków i innych mniejszości) zamknięte były nie tylko ścieżki kariery, ale też podstawowe zdobycze kulturowe, jak np. edukacja, prasa czy telewizja. Ponadto w Grecji przebywa stale znaczna lecz bliżej nieokreślona liczba emigrantów ekonomicznych z Albanii, przy czym głównie jest to emigracja świeża i to z południowych prowincji Albanii, gdzie mówi się językiem zbieżnym z Arvanitiką.

  • 1928 wg spisu powszechnego: 18 773 obywateli autoidentyfikujących się jako "Albanofoni", mówiących Arwanitiką
  • 1951 wg spisu powszechnego: 22 736 "Albanofonów".
  • Furikis (1934): w przybliżeniu 70 000 Arwanitów zamieszkałych w rejonie Attyki
  • Trudgill/Tzavaras (1976/77): w przybliżeniu 140 000 w Attyce i Beocji razem wziętych
  • Sasse (1991): w przybliżeniu 50 000 mówiących Arwanitiką w całej Grecji.
  • Ethnologue, 2000: 150 000 Arwanitów zamieszkałych w 300 wsiach.
  • Federal Union of European Nationalities, 1991: 95 000 "Albańczyków w Grecji" (MRG 1991: 189)

Tymczasem w/g Greków, Albańczyk, to osoba urodzona lub której rodzice urodzili się w Albanii i przy tym nie wywodzą się z licznej greckiej mniejszości narodowej, kraju sąsiada. Ewentualnie Albańczyk, to mieszkaniec Grecji, ale pogranicza albańskiego. Natomiast Arwanici, to potomkowie rodzin, które o kilkaset lat wcześniej przybyły do Grecji z Albanii, niemniej uległy już naturalnej, pełnej asymilacji. Niemal każdy Grek pochodzi z jakiejś specyficznej grupy językowej i kulturowej, a Arwanici, zdaniem Greków, są właśnie jedną z wielu takich grup.


Inne hasła zawierające informacje o "Arwanici":

Arwanici Arwanici ( grec. Αρβανίτες), Arvanitika: Arbëreshë or Αρbε̰ρεσ̈ε̰) – nieuznawana oficjalnie przez rząd ...

Język albański Kosowo (1,7 mln), Macedonię (450 tys.), a także Włochy (Arboresze) i Grecję (Arwanici). W Albanii, Kosowie i Macedonii posiada on status języka urzędowego .Istnieją dwie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Arwanici":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie