Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Artemida

Artemida

Artemida z Luwru ok. 350 r. p.n.e., rzymska kopia rzeźby Leocharesa

Artemida (także Artemis, gr. Ἄρτεμις Artemis, łac. Diana) – w mitologii greckiej bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności; wielka łowczyni, dlatego na wielu rzeźbach i obrazach przedstawia się ją z jeleniami, lub w lesie. Uważana również za boginię płodności, niosącą pomoc rodzącym kobietom. Jej atrybutami był łuk i strzały, a ulubionym zwierzęciem łania. Należała do grona 12 bogów olimpijskich .

Była córką Zeusa i Leto (Latony), siostrą bliźniaczką Apollina . Bogini-dziewica[1], odpowiedzialna za nagłą śmierć, nie wybaczała zniewagi (razem z Apollinem wymordowała dzieci Niobe w obronie honoru matki, a myśliwego Akteona , który oglądał ją w kąpieli, zamieniła w jelenia, po czym rozszarpały go własne psy). Była patronką myśliwych oraz opiekowała się Amazonkami . Jedną z prac Heraklesa było schwytanie jej łani .

W Sparcie co rok bito chłopców tak, aby krew tryskała na jej ołtarz. Była boginią płodności i śmierci zarazem. Czczono ją także w Arkadii .

Utożsamiana z rzymską boginią Dianą , oraz boginią księżyca i śmierci, Hekate , pochodzącą z Azji Mniejszej. Jej ulubionym napojem była woda źródlana, którą ceniła wyżej niż ambrozję. Uwielbiała także mięso pieczone na ogniu.

Źródła

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Artemida":

I wiek ...

Zeus ...

Apollo (mitologia) ...

Okres archaiczny (starożytna Grecja) ...

Epidauros ...

Cyklop ...

Giganci (mitologia grecka) ...

Helios (mitologia) ...

Hermes ...

Tragedia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Artemida":

Bogowie olimpijscy (plansza 14) Demeter i Hery, oraz Posejdona i Hadesa. Ślubowała dziewictwo, jak Atena i Artemida. Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Każde nowo narodzone dziecko, ...

010b. Rzym (plansza 12) ...

Bogowie olimpijscy (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie