Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Arnulf z Karyntii

Arnulf z Karyntii

Portret Arnulfa

Arnulf z Karyntii (ur. wrzesień lub październik 850 , zm. 8 grudnia 899 w Regensburgu ) – król wschodniofrankijski z dynastii Karolingów w latach 887 - 899 . Król Włoch w latach 894 - 895 i od 896 cesarz rzymski .

Spis treści

Życie

Arnulf był nieślubnym synem Karlomana . Możliwe jest, że Karloman i matka Arnulfa - Liutswinda (?) mogli później wziąć ślub. Arnulf dorastał w Moosburgu w dolinie Mozy . W 875 został prefektem Marchii Wschodniej i do śmierci swojego ojca w 880 księciem Karyntii . Prowadził wiele wojen z Świętopełkiem I morawskim , a także uwikłał się w sprawy związane z Wikingami .

Arnulf w listopadzie 887 brał udział w wojnie przeciwko swojemu stryjowi Karolowi III Otyłemu , królowi wschodniofrankijskiemu . W 888 przybył do Italii po śmierci Karola III i walczył z Berengarem I o władzę w królestwie Włoch . Berengar I został lennikiem Arnulfa, gdy w 889 stracił swoje włości na rzecz księcia Gwidona III ze Spoleto . Po śmierci Gwidona, Arnulf w 894 został królem Włoch, abdykując w 895 na rzecz Berengara i syna Gwidona - Lamberta II. Dopiero po abdykacji Lamberta w 896 Arnulf został cesarzem niemieckim. Pod koniec lutego tego samego roku został koronowany przez papieża Formozusa , jednakże ta koronacja nie została uznana po odejściu i śmierci papieża przez jego następcę Jana IX .

W roku 888 zatwierdził Odona z Paryża jako króla zachodniofrankijskiego ; nie zaakceptował tego Karol III Prostak i w 893 został drugim królem. W 895 Arnulf stanął po stronie Odona. Dopiero w 898 Karol, po śmierci Odona, zasiadł samodzielnie na tronie zachodniofrankijskim z aprobatą Arnulfa. W 891 Arnulf odniósł znaczące zwycięstwo nad Wikingami.

Arnulf cierpiał prawdopodobnie jak inni Karolingowie na epilepsję . Umarł w 899 w wyniku ataku apopleksji, został pochowany w klasztorze św. Emeramma w Ratyzbonie , gdzie także pochowano jego syna Ludwika IV Dziecię i jego małżonkę Odę Konradównę .

Tablica pamiątkowa z podobizną Arnulfa znajduje się w Walhalli koło Ratyzbony.

Rodzina

Arnulf ożenił się w 888 z Odą, pochodzącą z rodu Konradynów - (zm po 30 listopada 903 ). Miał z nią jednego syna:

Ponadto miał jeszcze 4 nieślubnych dzieci:

Literatura

  • Ernst Dümmler: Geschichte des Ostfränkischen Reiches. Dritter Band. Die letzten Karolinger, Konrad I. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1960 (Nachdruck der 2. Auflage, Leipzig 1888).

Zobacz też


Poprzednik
Karol III Otyły
cesarz rzymski
896 - 899
Następca
Ludwik III Ślepy


Poprzednik
Karol Otyły
król wschodniofrankijski
887899
Następca
Ludwik IV Dziecię


Inne hasła zawierające informacje o "Arnulf z Karyntii":

Karol I Habsburg ...

1377 ...

Kraina (Słowenia) ...

Józef z Nazaretu ...

Imieniny ...

Język słoweński ...

Karol II ...

Bolesław II Szczodry ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

988 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Arnulf z Karyntii":

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 3) ...

058. Klagenfurt (plansza 17) ...

058. Klagenfurt (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie