Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

granica polsko-radziecka

granica polsko-radziecka W okresie 1918-1991 Polska graniczyła ze Związkiem Radzieckim, granicę te sformalizowano w roku 1921 traktatem ryskim. W okresie wojny światowej nie istniała ze względu na okupację Polski. Po wojnie wytyczona na nowo wzdłuż tzw. linii Curzona.

Granica w okresie 1921-1939

Granica międzypaństwowa
Państwa graniczące Polska-ZSRR
Okres istnienia 1918-1939
Długość 1412 km

W okresie międzywojennym granica ze Związkiem Radzieckim była drugą pod względem długości, po niemieckiej. Jej długość wynosiła 1412 km (niemiecka miała 1912 km).

Przebieg granicy

Granica polsko-radziecka została ustalona w wyniku wojny polsko-bolszewickiej i traktatu w Rydze. Granica rozpoczynała się od trójstyku polsko-radziecko-łotewskiego, położonego na rzece Dźwinie i biegła na zachód od Mińska, po łuku rozpiętym między rzekami Berezyną i Prypecią. Następnie przebiegała odcinkiem pomiędzy Mikaszewiczami (RP) i Zwiahelem (ZSRR). Tu granica skręcała na południowy zachód przez Ostróg do rzeki Zbrucz i dalej ujścia do Dniestru, gdzie znajdował się trójstyk z Rumunią.

Granica w okresie 1944-1991

Granica międzypaństwowa
Państwa graniczące Polska ZSRR
Okres istnienia 1944-1991
Długość lądowa: 1267
morska: 22 km
Przebieg granicy

Granica lądowa Polski z ZSRR zaczynała się na Mierzei Wiślanej w miejscowości Nowa Karczma, przecinała Zalew Wiślany i przebiegała dalej lądem równolegle na północ od miejscowości Braniewo, Bartoszyce, Węgorzewo, Gołdap, przez Puszczę Romincką, na północny wschód od Suwałk w okolicach Wiżajn, przecinała dolinę Czarnej Hańczy, biegła wzdłuż doliny Świsłoczy, przecinała dolinę Narwi, Puszczę Białowieską, skręcała linią prostą na południwy zachód, następnie biegła wzdłuż Bugu, zostawiając po stronie wschodniej nadrzeczny Brześć, w okolicach Kryłowa opuszczała koryto Bugu i skręcała linią niemal prostą na południowy zachód, przecinając Bramę Przemyską, dolinę rzeki Strwiąż, na wschód od Ustrzyk Dolnych osiągając dolinę Sanu, jego korytem biegła do Przełęczy Użockiej gdzie osiągała trójstyk z Czechosłowacją.

Obecnie północna i wschodnia granica Polski ma identyczny przebieg, pomimo likwidacji ZSRR i powstania na jego terenie Litwy, Białorusi i Ukrainy.


Inne hasła zawierające informacje o "granica polsko-radziecka":

II wiek ...

Wiktor Sukiennicki ...

Julius Jewelowski ...

Adolf Giżyński ...

Meczet w Kownie ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Autochton ...

Stanisław Narutowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "granica polsko-radziecka":

01 Znaki drogowe - tabliczki do znaków drogowych - część 1 (plansza 21) ...

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie