Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Arkebuzer

Arkebuzer

Arkebuzer, XVI w.

Arkebuzer ( fr . arquebusier) – jeździec uzbrojony w broń palną – arkebuz . Formacje arkebuzerów występowały w wojskach XVI i XVII-wiecznych. Arkebuzerami są także nazywani muszkieterzy uzbrojeni w arkebuzy.

Arkebuzeria była rodzajem lekkiej konnicy. Arkebuzerzy początkowo nosili kirysy , które jednak niedługo były w użyciu. Nakryciem ich głowy stał się otwarty hełm szturmowy. Uzbrojeni byli w arkebuz , dwa pistolety i szablę lub rapier . Strzelali z konia , co wymagało od nich olbrzymiej zręczności.

W Polsce jednostki arkebuzerów występowały w wieku XVI i XVII. Początkowo arkebuzerzy wchodzili w skład mieszanych jednostek składających się jeszcze z kopijników oraz jeźdźców służących po husarsku . Po likwidacji kopijników i wyodrębnieniu husarii arkebuzerzy tworzyli samodzielne jednostki, z reguły dość nieliczne (aczkolwiek zdarzały się wyjątki, np. w 1655 r. szlachta wielkopolska uchwaliła powołanie wojewódzkiego skwadronu liczącego 300 koni). Aż do lat 20. XVII w. jednostki arkebuzerów były w Polsce zaliczane do husarii , choć w rzeczywistości bardzo się od niej różniły.

Jednostki arkebuzerów występowały też poza Europą - wchodziły w skład wojsk kolonizacyjnych m.in. w Ameryce Północnej i Południowej , ale także w Japonii .

Zobacz też: rajtar , dragon .


Inne hasła zawierające informacje o "Arkebuzer":

Jazda ...

Bitwa pod Las Salinas ...

Kategoria:Historia wojskowości ...

Arkebuzer Arkebuzer, XVI w.Arkebuzer ( fr . arquebusier) – jeździec uzbrojony w broń palną – ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Arkebuzer":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie