Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Psychodeliki

Psychodeliki

Psychodeliki (rzadko: psychedeliki) – grupa substancji psychoaktywnych (obejmująca także dysocjanty i delirianty ) wywołujących zmiany percepcji, świadomości, sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji.

Psychodeliki od innych substancji psychoaktywnych jak stymulanty czy depresanty odróżnia to, że nie wpływają bezpośrednio na znane nam stany umysłu, ale indukują doświadczenia zdecydowanie różne od "zwykłego" stanu umysłu. Doświadczenia te często są porównywane do odmiennych stanów świadomości jak trans , medytacja czy marzenie senne .

Spis treści

Efekty działania

Tym czego psychodeliki z reguły nie powodują, wbrew powszechnie używanej, błędnej nazwie halucynogeny, są halucynacje. Halucynacje są omamami opartymi na rzeczywistości, przedstawiają rzeczywiste, ziemskie obrazy w nierealnej formie, jak na przykład nieistniejące przedmioty, osoby czy zwierzęta. Efekty wizualne spowodowane przez psychodeliki są opisywane jako modyfikacje percepcji, nie udające rzeczywistości. Człowiek znajdujący się pod wpływem substancji psychodelicznej zdaje sobie sprawę z tego, że ukazują mu się iluzje jak na przykład kolorowe wzory, plamy czy fraktale . Są one tak odrealnione, że nie mylą się z rzeczywistością. Jedynie niektóre, mniej popularne psychodeliki jak dimetylotryptamina czy atropina mogą powodować halucynacje przypominające rzeczywiste obrazy.

Historia

Psychodeliki, dysocjanty i delirianty mają długą historię medycznego i religijnego użycia na całym świecie. Są używane przez szamanów do rytualnego uzdrawiania, ceremonii inicjacji a także w rytuałach religijnych przez organizacje takie jak Rdzenny Kościół Amerykański. Psychodeliki używane w praktykach religijnych, podobnie jak inne substancje psychoaktywne określane są mianem enteogenów .

Od połowy XX wieku psychodeliki zaczęły stopniowo zyskiwać popularność na zachodzie. Badano ich przydatność w walce z schorzeniami psychicznymi jak depresja , PTSD , uzależnienie czy schizofrenia . Badano również przydatność psychodelików jako broni chemicznej a także serum prawdy, z niewielkimi sukcesami.

Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej napiętnowanym zastosowaniem psychodelików jest poszukiwanie doświadczeń religijnych a także poszukiwanie inspiracji i rozwój psychiczno-duchowy. Szczyt popularności psychodelików przypada na lata 60 XX wieku gdy były niezwykle istotnym elementem kontrkultury powiązanym z kulturą hippisowską i powszechnie panującą atmosferą buntu i konfliktu pokoleń. Pomimo prohibicji rekreacyjne użycie psychodelików nadal jest powszechnym zjawiskiem. Istnieją organizacje finansujące badania mające udowodnić niską szkodliwość używania psychodelików i propagujące ich używanie oraz legalizację.

Wielu twórców próbowało eksperymentować ze środkami psychodelicznymi, wychodząc z przekonania, że w ten sposób będą mogli głębiej odczuwać, lepiej poznać własne wnętrze i w ten sposób lepiej tworzyć. Po tego typu środki sięgali Ken Kesey , Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Aldous Huxley .

Nazwa

Istnieje wiele nazw określających tę grupę substancji psychoaktywnych , między innymi psychozomimetyki, schizofrenogeniki, kataleptogeniki, mistykomimetyki, psychodysleptyki. Pierwsze dwa wiązały się z błędnym przekonaniem naukowców, powszechnym w czasie wstępnych badań nad tą grupą substancji psychoaktywnych , że psychodeliki powodują stany umysłu zbliżone do zaburzeń psychicznych jak psychozy czy schizofrenia .

Słowo "psychodeliczny" pochodzi z języka greckiego ψυχή (psyche, "umysł") i δηλείν (delein, "ukazywać, objawiać"), czyli w wolnym tłumaczeniu "objawiający umysł". Skojarzenie tych dwóch słów sugeruje, że psychodeliki mogą pomóc odkryć i rozwijać nieużywany potencjał umysłu. Słowo to zostało użyte po raz pierwszy przez Humpreya Osmonda w liście do Aldousa Huxleya .

"Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego sugeruje, że słowo psychodeliczny jest błędnym przeinaczeniem słowa psychedeliczny. Ta forma jest jednak rzadko używana w literaturze fachowej. Słowniki PWN sugerują formę "psychodeliki" i ta forma na stałe przyjęła się w języku polskim.

Podział i przykłady

Jedyny uzasadniony podział psychodelików opiera się o ich mechanizm działania. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieją od niego odstępstwa i wiele substancji oddziałuje na więcej niż jeden receptor.

Psychodeliki w naturze

Przykładowe rośliny i zwierzęta produkujące psychodeliki.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Stanislav Grof : Poza mózg. Narodziny, Śmierć i Transcendencja w psychoterapii. Wydawnictwo A. Kraków, 1999.


Inne hasła zawierające informacje o "Psychodeliki":

Fenyloetyloamina ...

Narkotyk ...

Substancja psychoaktywna ...

Ruch hippisowski ...

Kaktusowate ...

Kontrkultura ...

Petroglify ...

Eksterioryzacja ...

Takifugu ...

Tryptamina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Psychodeliki":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie