Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Archipelag GUŁag

Archipelag GUŁag

Archipelag GUŁAG: 1918-1956, próba dochodzenia literackiego (Архипелаг ГУЛАГ) - najważniejsze, trzytomowe dzieło Aleksandra Sołżenicyna , napisane w formie relacji historycznej, powstałe w latach 1958-1968. Na Zachodzie wydano je po raz pierwszy w 1973, zaś w Związku Radzieckim oficjalnie w 1989 (wcześniej funkcjonowało w obiegu podziemnym ).

Jest ono wymownym świadectwem zbrodniczej działalności systemu komunistycznego w ZSRR . Autor, wykorzystując swoje doświadczenia, pokazał rozwój i rozprzestrzenianie się systemu więziennictwa radzieckiego, którego celem pierwotnym miała być "eliminacja wrogich klas społecznych". W konsekwencji powstał cały "archipelag" obozów koncentracyjnych i obozów morderczej pracy, nazwany od instytucji zarządzającej (Gławnoje Uprawlenije Łagierej) Archipelagiem GUŁag . Dzieło jest świadectwem stopniowego odzierania człowieka z jego godności i zmuszania do niewolniczej pracy pod bardzo wzniosłymi hasłami.

Na Zachodzie książka ta wywołała ogromne poruszenie, które doprowadziło do rozwiania iluzji na temat systemu komunistycznego oraz osłabienia wpływów komunistów zachodnioeuropejskich.


Inne hasła zawierające informacje o "Archipelag GUŁag":

Wiktor Sukiennicki ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Historia Australii ...

Stepan Bandera ...

Igor Sikorski ...

1961 ...

Traktat paryski ...

1960 ...

Plejstocen ...

Sun Jat-sen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Archipelag GUŁag":

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

Australia - zagadnienia przyrodnicze (plansza 19) ...

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie