Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Apulia

Apulia - (wł. Puglia) to region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 19348 km², 4 miliony mieszkańców i stolicą w Bari (362,5 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 208 osób na km².

W skład regionu wchodzi 6 prowincji: prowincja Bari, prowincja Tarent, prowincja Brindisi, prowincja Foggia, prowincja Barletta-Andria-Trani i prowincja Lecce.

Apulia to także kraina historyczna w starożytnej Italii leżąca w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego wzdłuż wybrzeży Adriatyku. Głównym miastem regionu był dorycki Tarent.

Wybrzeża były w starożytności skolonizowane przez Greków, wraz z Bruttium, Kalabrią i Lukanią stanowiła w antyku część tzw. Wielkiej Grecji - aż do końca średniowiecza wpływy kultury greckiej były tam silne (zob. Italogrecy).

W apulijskim mieście Wenuzji (obecnie Venosa) urodził się rzymski poeta Horacy. W Apulii znajdowało się miasto Kanny, gdzie doszło do klęski Rzymian w II wojnie punickiej.


Inne hasła zawierające informacje o "Apulia":

Kraina historyczna ...

Karol I Andegaweński ...

Wielka wędrówka ludów ...

Boemund I ...

Wojny włoskie ...

Arboresze ...

Vieste ...

IV wiek p.n.e. ...

Robert Guiscard ...

Brindisi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Apulia":

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie