Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

globalizm

globalizm (łac. globare – tworzyć kulę, gromadzić się) – trend, polegający na dążeniu do utworzenia jednolitego organizmu, którego zadanie polegałoby na kierowaniu całym światem. Pojęcie to zostało wprowadzone w latach 60. XX wieku, zostało jednak rozpowszechnione dużo później, na przełomie XX i XXI wieku.

Zwolennicy globalizmu (globaliści) uznają ten proces za jakościowo nowy, nieunikniony etap rozwoju cywilizacyjnego. Podkreślają pozytywne skutki globalizacji dla całej ludzkości i doceniają wysiłki państw i organizacji wspierających ten proces. Popierają zniesienie barier, które uniemożliwiają swobodę przepływu towaru, usług i zasobów ludzkich, takich jak cła lub wizy.

Elementy globalizmu można dostrzec w dążeniach imperialistycznych państw starożytnych, takich jak Rzym czy Grecja. Także niektóre z założeń programu NSDAP w Niemczech oraz sowieckiej kompartii można uznać za związane z globalizmem.

Podobne idee prezentowali też:

  • Francis Bacon w dziele Nowa Atlantyda
  • Tomasz Morus w dziele Utopia

Ekonomia i polityka

Założenia globalizmu związane z polityką światową realizowane są przez takie instytucje, jak ONZ i Unia Europejska. Do ich celów zaliczyć można tworzenie ponadnarodowych społeczeństw i dążenia do swobody przepływu dóbr i usług. Trzeba jednocześnie pamiętać, że o ile organy polityczne, takie jak UE, mogą w krótkim czasie stracić na znaczeniu, o tyle same procesy jednoczenia się ludności w globalne społeczności jest nie do zatrzymania, głównie ze względu na rozwój mediów, takich jak Internet.

W sferze gospodarczej organizacjami, w których celach statutowych występują tendencje globalistyczne są np. WTO, OECD, Bank Światowy. Do celów tych należą zniesienie ceł (GATT), czy doprowadzenie do zniesienia barier w przepływie dóbr, usług i zasobów ludzkich (w tym jednak po części pokrywają się z organizacjami politycznymi). Rozległość ich działalności powoduje, że mają one coraz większe wpływy na świecie, przez co teorie, których są zwolennikami, także zyskują więcej zwolenników.


Inne hasła zawierające informacje o "globalizm":

Jan Trąbka zagadnienie w takich publikacjach książkowych jak Wyobraźnia (2001) i Świadomość. Lokalizacjonizm i globalizm (2001). Badania naukowe prof. Trąbki zawierające teoretyczne rozważania dotyczące teorii chaosu ...

globalizm align=justify> globalizm (łac. globare – tworzyć kulę, gromadzić się) – trend, polegający na ...


Inne lekcje zawierające informacje o "globalizm":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie