Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zaproszenie do tańca

Zaproszenie do tańca

Zaproszenie do tańca - kompozycja Karola Marii Webera , utrzymana w formie walca i przeznaczona pierwotnie na fortepian (na cztery ręce).

Obecnie utwór ten najczęściej wykonywany jest w instrumentacji Hectora Berlioza na orkiestrę symfoniczną , ale też usłyszeć inne wersje, np. fortepianową na dwie ręce, albo na klarnet lub wiolonczelę z akompaniamentem .

Kompozycja wyróżnia się złożoną strukturą . Poprzedza go introdukcja o wirtuozowskim charakterze, a kończy efektowny finał. W głównej części kompozytor eksponuje kolejne, nastrojowe tematy - każdy kolejny zbudowany jest na zasadzie kontrastu z tematem poprzednim, każdy ma też budowę 16- taktową i dość złożoną budowę, co odbiega od ówczesnej praktyki komponowania prostych tematów 8-taktowych.

Zaproszenie do tańca stało się wzorem dla późniejszych walców koncertowych i walców symfonicznych tworzonych przez kompozytorów epoki romantyzmu . Ze wzorów tych korzystali m.in. Fryderyk Chopin , Johann Strauss (syn) czy Piotr Czajkowski .

Linki zewnętrzne

Do posłuchania:

Nuty:


Inne hasła zawierające informacje o "Zaproszenie do tańca":

Sztuka ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Katarzyna Klich ...

West Side Story ...

Musical ...

Ajschylos ...

Lednica 2000 ...

1932 ...

Balet ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zaproszenie do tańca":

046. Aachen (plansza 10) ...

004. Starożytny Egipt (plansza 9) ...

Wycieczka do Szkocji - A trip to Scotland (plansza 31) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie