Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ludwik Józef de Vendôme

Ludwik Józef de Vendôme

Ludwik Józef, książę de Vendôme podczas kampanii 1706.
Herb książąt de Bourbon-Vendôme

Ludwik Józef Burbon, książę de Vendôme (ur. 1 lipca 1654 , w Paryżu – zm. 11 czerwca 1712 ) – marszałek Francji . Syn Ludwika II, księcia Vendôme , i Laury Mancini , siostrzenicy kardynała Mazarin . Prawnuk Henryka IV – króla Francji, i Gabrielli d'Estrée – jego metresy (księżnej de Beaufort i Verneuil, markizy de Monceaux).

Spis treści

1672-1700

Wstępując do armii w wieku 18 lat wkrótce wyróżnił się energią i osobistą odwagą w holenderskich wojnach. W 1672 brał udział w ataku na Holandię , w 1675 walczył pod wodzą Turenne'a , a w 1688 awansował do stopnia generała-lejtnanta. W wojnie palatynackiej służył pod wodzą marszałka Luksemburskiego w bitwie pod Steenkerke oraz pod wodzą Nicolasa Catinata pod Marsaglią , a w 1695 otrzymał naczelne dowództwo nad armią działającą w Katalonii , gdzie zdobył Barcelonę . Jeszcze w ym samym roku został marszałkiem Francji.

1700-1705

W 1702 , po pierwszej nieudanej kampanii Catinata i Villeroia został naczelnym wodzem armii francuskiej we Włoszech podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej . Podczas trzech kampanii włoskich udowodnił sobie, że jest godny swego wielkiego przeciwnika księcia Euganiusza Sabaudzkiego , z którym stoczył nierozstrzygniętą bitwę pod Luzzarą i pokonał w bitwie pod Cassano , gdzie dzięki swej niezwykłej odwadze i talentowi dowódczemu, poprowadził swe wojska i zmienił porażkę, spowodowaną indolencją jego brata Zakonnika de Vendôme, w świetne zwycięstwo.

1706-1712

W następnym roku ( 1706 ) został wysłany do Flandrii by naprawić szkody wynikłe po klęsce pod Ramillies , z którymi nie mogli dać sobie rady ani Ferdinand de Marsin ani książę Filip Orleański . Dowodząc armią francuską wspólnie z księciem Ludwikiem Burgundzkim został pobity w bitwie pod Oudenaarde .

Książę de Vendôme przybył do Wersalu 15 grudnia 1708 roku i był mimo przegranej bitwy pod Oudenarde witany jak bohater, a cała winę za porażkę (raczej niesłusznie) zrzucano na księcia Burgundii. Louis de Rouvroy, książę de Saint-Simon krytykował w swych Pamiętnikach przesadną atencje jaką darzono Księcia i zestawiał obraz zarozumiałego de Vendôme'a z innym dowódcą, według Saint-Simona (i króla) zdolniejszym, a na pewno skromniejszym – Ludwikiem Franciszkiem Boufflers , który przybył na dwór w jeden dzień po księciu Vendôme. Saint-Simon uważał, że Vendôme otrzymał zaszczyty dzięki intrygom koterii dworskich, a Boufflers był bohaterem rzeczywistym.

Rozczarowany formą współdowodzenia, jaką mu narzucono i która według niego była główną przyczyną niepowodzenia, osunął się od spraw wojennych i udał się na spoczynek do swych posiadłości. Jednak nie a długo, gdyż wkrótce wezwano go, by objął dowództwo nad armią Filipa w Hiszpanii, gdzie odniósł swoje ostatnie zwycięstwa, koronując swą karierę wojskową bitwami pod Brihuegą i Villaviciozą . Jeszcze przed końcem wojny zmarł nagle w Vinaròs 11 lipca 1712 .

Talent wojskowy

Vendôme był jednym z najbardziej znaczących wodzów w historii francuskiej armii, na początku XVIII wieku przewyższał go geniuszem wojennym tylko słynny Claude de Villars . Pomysłowość, wyobraźnia, odwaga żołnierska i talent pozwalały mu osiągnąć wiele sukcesów na różnych frontach. Bardzo pomocny był fakt, że jego osobowość wywierała ogromny wpływ na jego podwładnych, wzbudzając u nich pełne zaufanie do dowódcy, dzięki czemu dowodzone przez niego wojska zachowywały wysokie morale.

Źródło

  • Louis de Rouvroy, książę de Saint-Simon , Pamiętniki, PIW Warszawa 1984, t. II, s. 56-60.
  • De Bellerive, Les dernières campagnes de Louis Joseph de Vendôme (Paris, 1714)
  • Voltaire, Le siècle de Louis XIV
  • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I


Poprzednik
Ludwik II
Hrabia Vendome
1669 - 1712
Następca
Filip


Inne hasła zawierające informacje o "Ludwik Józef de Vendôme":

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

Brno ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludwik Józef de Vendôme":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie