Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Antoni Olszewski (minister)

Antoni Olszewski (minister)

Antoni Olszewski (ur. w 1879 w Petersburgu [1], zm. w grudniu 1942 w Pustkowie k. Dębicy ) – polski inżynier, minister przemysłu i handlu.

Przed I wojną światową członek Rady Stowarzyszenia Techników (m.in. w 1913 członek tzw. Delegacji Informacyjnej, sprawdzającej kwalifikacje kandydatów na członków Stowarzyszenia)[2].

Minister przemysłu i handlu w rządzie Leopolda Skulskiego ( 13 grudnia 19199 czerwca 1920 ) i kierownik tego ministerstwa w pierwszym rządzie Władysława Grabskiego (od 23 czerwca 1920 do chwili powołania ministra Wiesława Chrzanowskiego 26 czerwca 1920).

W latach 19211922 prezes delegacji polskich w Komisji Mieszanej Reewakuacyjnej i Komisji Mieszanej Specjalnej, utworzonych w Moskwie na podstawie art. XII, XIV i następnych traktatu ryskiego , znawca problematyki odszkodowań i międzynarodowych rewindykacji.

Inicjator utworzenia początku listopada 1939 konspiracyjnej komisji[3] dokumentującej poniesione w wyniku działań wojennych przez państwo polskie strat. Komisja spotykała się w mieszkaniu Olszewskiego[4] przy al. Szucha 8/12. Komisja ta stała się później (na początku 1941 ) częścią tajnego Departamentu Likwidacji Skutków Wojny (pod kierownictwem Olszewskiego) w ramach Delegatury Rządu na Kraj i raportowała do Londynu wszelkie udokumentowane doniesienia o zniszczeniach i rabunkach okupanta na terenach polskich.

W 1942 wyjechał do Krakowa , by podjąć starania o uwolnienie aresztowanego przez Niemców brata; sam został aresztowany i osadzony w obozie w Pustkowie koło Dębicy, gdzie zmarł.

Źródła

Przypisy

  1. był synem przedstawiciela firmy Lilpop, Rau i Loewenstein w Petersburgu
  2. "Przegląd Techniczny" nr 21/LII z 20 maja 1914, Warszawa, str. 274
  3. działem kultury w tej komisji kierował prof. Stanisław Lorentz , przed wojną dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie ; dział piśmiennictwa i sprawy kościelne Olszewski powierzył prof. Wacławowi Borowemu , a temat przemysłu i finansów – byłemu ministrowi skarbu Czesławowi Klarnerowi
  4. w Wielkanoc 1940 min. Olszewski urządził przyjęcie ze " święconem ", na które zaprosił ponad dwudziestu członków i współpracowników tej komisji, ale wzajemna dekonspiracja tych osób nie spowodowała jednak rozpadu tajnej struktury komisji


Inne hasła zawierające informacje o "Antoni Olszewski (minister)":

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

XVI wiek ...

1972 ...

Augustinas Voldemaras ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1884 ...

Stanisław Konarski ...

Rezurekcja ...

1731 ...

Pałac Ministra Skarbu w Warszawie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Antoni Olszewski (minister)":

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 11) ...

211b Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie