Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Antagoniści receptora angiotensyny II

Antagoniści receptora angiotensyny II

Losartan, pierwszy antagonista receptora angiotensyny II

Sartany, antagoniści receptora angiotensyny II ( ang. Angiotensin Receptor Blockers, ARBs) – grupa leków o wspólnym mechanizmie działania, polegającym na blokowaniu receptora angiotensynowego typu 1 (AT1), co uniemożliwia działanie angiotensyny II uwalnianej przez układ renina-angiotensyna-aldosteron , co doprowadza do uniemożliwienia rozwoju objawów uzależnionych od biologicznego działania angiotensyny, polegające na skurczu naczyń krwionośnych , retencji sodu i płynów w organizmie (zależnego od aldosteronu ), co z kolei powoduje wzrost oporu następczego i przerost lewej komory serca . Angiotensyna II zwiększa też ekspresję inhibitora aktywatora plazminogenu (PAI-1, plasminogen activator inhibitor), co zmniejsza potencjał fibrynolityczny osocza i prowadzi do progresji zmian miażdżycowych .

W odróżnieniu od inhibitorów enzymu konwertującego , nie wykazują wpływu na stężenia bradykininy (co przejawia się chociażby brakiem kaszlu po stosowaniu leków tej grupy), powodują także zwiększenie poziomu angiotensyny II w surowicy krwi . W początkowym okresie, gdy leki te pojawiły się na rynku, właśnie te dwa fakty były źródłem obaw, czy leki te nie będą wręcz szkodliwe dla organizmu wskutek zwiększenia oddziaływania zwiększonego stężenia angiotensyny II[].

W badaniach na zwierzętach wykazano jednak, że szkodliwe działanie angiotensyny II na organizm nie zależy bezpośrednio od jej stężenia, lecz od pobudzenia receptora AT1 (a sartany właśnie ten receptor blokują).

Zablokowanie receptora AT-1 hamuje biologiczne działanie angiotensyny na narządy, co przejawia się[1]:

  • zmniejszeniem procesów włóknienia mięśnia sercowego po epizodach niedokrwienia (co powoduje mniejszy przerost serca)
  • hamowaniem uwalniania przez fibroblasty czynnika wzrostu transformującego typu β (TGF-β)
  • zmniejszeniem wazokonstrykcji

Zwiększony poziom angiotensyny powoduje natomiast pobudzenie receptora angiotensyny typu 2 (AT2), co prowadzi do:

Aktualnie zarejestrowane są następujące sartany:

Wskazaniem do stosowania sartanów jest nadciśnienie tętnicze , zwłaszcza współistniejące z:

W wielu badaniach klinicznych, takich jak LIFE, SCOPE, VALUE, EUTOPIA, OPTIMAAL, wykazano także korzystny wpływ sartanów:

  • zmniejszają ryzyko rozwoju niewydolności serca,
  • zmniejszają ryzyko rozwoju niewydolności nerek u chorych na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę (działanie nefroprotekcyjne),
  • zmniejszają ryzyko udaru mózgu .

Sartany są stosowane jako pojedyncze leki (tak zwana monoterapia), jak również w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Ostatnio duże nadzieje wiąże się z tak zwaną podwójną blokadą układu renina-angiotensyna-aldosteron, polegającą na jednoczesnym stosowaniu inhibitorów enzymu konwertującego i sartanów. przeprowadzone dotychczas badania (CALM, CHARM, COOPERATE) wykazały większą skuteczność podwójnej blokady, nad stosowaniem poszczególnych leków w monoterapii.

Przypisy

  1. Małek Ł. Sartany w leczeniu nadciśnienia tętniczego Opublikowane www.kardiolog.pl

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Antagoniści receptora angiotensyny II":

Nadciśnienie tętnicze ...

Układ nerwowy ...

Dopamina ...

Krzywica ...

Substancja psychoaktywna ...

Czarna śmierć ...

Władysław Grabski ...

Antagoniści receptora angiotensyny II ...

Witamina D ...

Inhibitory konwertazy angiotensyny nerek, nadciśnieniem i cukrzycą hamują rozwój mikroalbuminurii [75]nie wykazano dotychczas znaczącego wpływu na farmakokinetykę Antagoniści receptora angiotensyny II wzmocnienie działania hipotensyjnego[76]hamowanie przerostu lewej komory serca u pacjentów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Antagoniści receptora angiotensyny II":

Percepcja bodźców (plansza 6) ...

Zmysł wzroku (plansza 11) ...

130. Narządy zmysłów człowieka (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie