Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ole Rømer

Ole Rømer

Ole Rømer

Ole Christensen Rømer (ur. 25 września 1644 w Aarhus , zm. 19 września 1710 w Kopenhadze ), duński astronom , naukowiec i reformator; jako pierwszy przeprowadził obserwacje wskazujące na skończoną prędkość rozchodzenia się światła [1].

Jako jeden z pierwszych ustalił także skalę temperatur znaną jako skala Rømera , na jej podstawie powstała skala Fahrenheita opracowana przez Daniela Fahrenheita .

Był odpowiedzialny za powstanie szkół morskich (nawigacyjnych) w wielu duńskich miastach, zaprojektował pierwsze lampy uliczne (opalane olejem), które zostały użyte w Kopenhadze.

W 1705 został mianowany szefem policji kopenhaskiej i pozostał na tej pozycji aż do swojej śmierci. Jako dowódca policji wprowadził wiele nowych praw regulujących zasady powstawania nowych budynków, doprowadził do porządku kanalizację miejską i był odpowiedzialny za wybrukowanie wielu nowych ulic i placów. Zreformował także miejską straż pożarną .

Planetoida 2897 Ole Römer została nazwana jego nazwiskiem.

Przypisy

  1. Andrzej Kajetan Wróblewski: Historia fizyki. S. 168. 

Bibliografia

Andrzej Wróblewski. Policjant i uczony. „ Wiedza i Życie ”, s. 63 (kwiecień 2010). Warszawa: Prószyński Media . ISSN 0137-8929 . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ole Rømer":

Archetyp (psychologia) ...

1983 ...

Psychika ...

Buddyzm ...

2006 ...

Buddyzm tybetański ...

1959 ...

Christiaan Huygens Paryża , gdzie wykładał na uniwersytecie do 1681 roku. Korzystając z wykonanych przez Ole Rømera w roku 1667 obserwacji Huygens jako pierwszy obliczył prędkość światła ...

Ole Rømer Ole RømerOle Christensen Rømer (ur. 25 września 1644 w Aarhus , zm. 19 ...

Historia nauki Grew opracowali podstawy fizjologii roślin i odkryli mikroskopijne naczynia włosowate. W 1676 Ole Rømer stwierdził, że prędkość światła jest skończona, a w 1690 Christiaan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ole Rømer":

021. Zdrowe życie i jedzenie (plansza 17) ...

092. Drzewa (plansza 24) ...

092. Drzewa (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie