Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Akira Kurosawa

Akira Kurosawa - (jap. kyūjitai: 黒澤 明, shinjitai: 黒沢 明; Kurosawa Akira) (ur. 23 marca 1910 w Tokio, zm. 6 września 1998 w Tokio) – japoński reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Kurosawa jest prawdopodobnie najbardziej znanym reżyserem w Japonii. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na kilka pokoleń filmowców na całym świecie. Swój pierwszy obraz, Sagę o dżudo, zrealizował w 1943. Był aktywny zawodowo prawie do końca życia - jego ostatni film, Madadayo, miał premierę w 1993.

Życiorys

Akira Kurosawa urodził się 23 marca 1910 w Omori w Tokio, jako najmłodszy z siedmiorga dzieci. Jego ojciec był oficerem, potomkiem samurajów. W młodości interesował się malarstwem, w szczególności sztuką europejską.

Dorastał z bratem Heigem, z którym brał udział w spotkaniach lewicujących środowisk intelektualnych. Był świadkiem przemiany Japonii ze słabo rozwiniętego kraju w potęgę ekonomiczną z zapędami militarystycznymi. Heigo Kurosawa był aktorem i uprawiał sztukę benshi, tzn. podkładał głos postaci niemych filmów. Gdy zaczęto nagrywać udźwiękowione filmy, stracił pracę i z tego powodu próbował popełnić samobójstwo. Drugim traumatycznym doświadczeniem z dzieciństwa było trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tokio w 1923.

W 1936 Kurosawa odpowiedział na ogłoszenie wytwórni filmowej poszukującej asystentów, gdzie zapoznał się ze sztuką realizacji filmu, pisania scenariuszy i tworzenia montażu. Jako reżyser zadebiutował oficjalnie w 1943 roku filmem Saga o dżudo.

Mimo iż jego najbardziej znanymi dziełami są filmy z lat 50. i 60., reżyserował i pisał scenariusze aż do śmierci. Zmarł 6 września 1998 w Setagayi w Tokio z powodu udaru.

Filmy

Akcja najbardziej znanych filmów Kurosawy toczy się w feudalnej Japonii (ok. XIII-XVII wieku). Fabuła kilku jego filmów stanowi adaptacje dzieł Shakespeare’a: Ran został oparty na Królu Learze, Tron we krwi – na Makbecie, a Zły śpi spokojnie – Hamlecie.

Ukryta forteca (Kakushi toride no san akunin), opowieść o księżniczce, jej generale i dwóch bufonowatych farmerach, stała się dla George’a Lucasa jedną z inspiracji przy tworzeniu Gwiezdnych wojen. Inne znane filmy Kurosawy to: Rashōmon, Siedmiu samurajów (na podstawie którego nakręcono później western Siedmiu wspaniałych oraz serial anime; film natchnął także Stephena Kinga, który V część cyklu Mroczna Wieża V: Wilki z Calla, napisał, zainspirowany filmem) czy Straż przyboczna – pierwowzór westernu Sergia Leone Za garść dolarów. Kontynuację Straży przybocznej stanowi film Sanjūrō, samuraj znikąd.

Kurosawa wyreżyserował także filmowe adaptacje kilku rosyjskich powieści, m.in. Idioty Dostojewskiego i Na dnie Gorkiego. Film Niebo i piekło oparty został na kanwie powieści kryminalnej Amerykanina Eda McBaina. W szesnastu z jego filmów, nakręconych między 1948 a 1964 rokiem, pojawiają się wciąż ci sami aktorzy, w szczególności Toshirō Mifune, którego współpraca z Kurosawą rozpoczęła się w 1948 (Pijany anioł), a skończyła w 1964 (Rudobrody).

Po nakręceniu tego ostatniego Kurosawa zaczął kręcić w kolorze, zmieniając styl swoich filmów, które do tej pory miały charakter raczej epicki. Jego kolejny film, Dō desu ka den, opowiadający o grupie biedaków żyjących na wysypisku śmieci, nie osiągnął sukcesu. Reżyser rozpoczął wtedy pracę przy hollywoodzkim projekcie Tora! Tora! Tora, ale wytwórnia 20th Century Fox zastąpiła go Kinjim Fukasaku zanim film został ukończony.

Po tym wydarzeniu Kurosawa próbował popełnić samobójstwo, ale przeżył. Na jego stan psychiczny miał również wpływ fakt, że choć w Europie i USA Kurosawa był ceniony, to w Japonii jego filmy były przyjmowane przez widzów i krytykę chłodno. Zaczął kręcić kolejne filmy: Dersu Uzała, nakręcony w ZSRR, którego fabuła oparta jest o historyczny – z początków XX wieku – epizod z badań Dalekiego Wschodu. Film ten uzyskał nagrodę Oscara w kategorii film obcojęzyczny. Kagemusha, będący opowieścią o sobowtórze średniowiecznego japońskiego władcy, który przejmuje jego tożsamość oraz Ran, który osiągnął spektakularny międzynarodowy sukces i jest uważany za ukoronowanie kariery Kurosawy. Do ostatnich filmów Kurosawy należą między innymi Sny, Sierpniowa rapsodia i Madadayo.


Inne hasła zawierające informacje o "Akira Kurosawa":

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira III; reżyseria : Laurence Olivier 1957 : Tron we krwi (Kumonosu jō); adaptacja Makbeta , reżyseria: Akira Kurosawa 1960 : Zły śpi spokojnie (Warui yatsu hodo yoku nemuru); adaptacja Hamleta , ...

Lata 50. XX wieku Abdel Naser Dawid Ben Gurion Hirohito Douglas MacArthur Joseph McCarthy Fidel Castro Władysław Gomułka Bolesław Bierut Imre Nagy Film i muzyka Akira Kurosawa Federico Fellini Ingmar Bergman Humphrey Bogart Marlon Brando Ray Charles Robinson James Dean Ritchie Valens Alfred Hitchcock Marilyn Monroe Elvis ...

2010 ...

1998 - Frederick Reines , amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla (ur. 1918 ) 6 września - Akira Kurosawa , japoński reżyser filmowy (ur. 1910 ) 2 października - Jerzy Bińczycki , polski ...

Chaos ...

1910 polski historyk i krytyk literatury (zm. 1975 ) 23 marca Jakob Bender , niemiecki piłkarz (zm. 1981 ) Akira Kurosawa , japoński reżyser filmowy (zm. 1998 ) 20 kwietnia – Jan Dobraczyński , polski ...

Lista laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii ...

Układ odpornościowy ...

Oscar za najlepszą reżyserię – Pożegnanie z Afryką nominacje: Hector Babenco – Pocałunek kobiety pająka John Huston – Honor Prizzich Akira Kurosawa – Ran Peter Weir – Świadek 1986 : Oliver Stone – Pluton nominacje: Woody Allen ...

Ronald Shannon Jackson ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Akira Kurosawa":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 5) ...

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 7) Akira Kurosawajeden zprzedstawicielikina japońskiego Przemiany w kulturze i obyczajowości. Podczas dwudziestolecia międzywojennego zwiększył ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie