Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Anhydryt

Anhydryt

Charakterystyka minerału
Anhydryt
Kryształy anhydrytu
Kryształy anhydrytu
Właściwości chemiczne i fizyczne
Skład chemiczny bezwodny siarczan(VI) wapnia (CaSO4)
Twardość w skali Mohsa 3,0 – 3,5
Łupliwość doskonała, wyraźna, trójkierunkowa
Układ krystalograficzny rombowy
Gęstość minerału 2,9 - 3,0 g/cm³
Własności optyczne
Barwa najczęściej bezbarwny, rzadziej biały, szary z odcieniem niebieskim lub czerwonym (różowym)
Rysa biała
Połysk szklisty, perłowy

Anhydryt nazwa ta obejmuje dwa pokrewne pojęcia:

  1. minerał z grupy siarczanówsiarczan wapnia
  2. monomineralna skała osadowa (siarczanowa), zbudowana niemal wyłącznie z minerału o tej samej nazwie, a podrzędnie z gipsu , kalcytu , i halitu .

Nazwa pochodzi od gr. an = bez i hydro = woda (anhydros = bezwodny), określająca jako "gips bez wody".

Spis treści

Minerał

Charakterystyka:

  • pod wpływem uderzenia rozpada się na podobne do kostek kawałki.
  • rozpuszcza się w kwasie solnym i w wodzie.
  • wietrzejąc, wchłania wodę i zmienia się w gips ; przy czym zwiększa swoją objętość nawet o 60%. W trakcie wbudowywanie wody pęcznieje i pęka (rozwarstwia się), tworząc niekiedy tzw. trzewiowiec (bo przypominający trzewia ).

Tworzy kryształy o pokroju grubotabliczkowym, krótkosłupowym, bądź o postaci zbliżonej do sześcianu – na ścianach występują charakterystyczne zbrużdżenia. Często tworzy kryształy zbliźniaczone . Jest kruchy, przezroczysty; jest minerałem pospolitym, występuje w wielu rejonach Ziemi.

Występowanie

Występuje przede wszystkim w postaci monomineralnych skał - anhydrytów, spotykany jest również w iłach , mułowcach i marglach , jest jednak dużo rzadszy od swojego uwodnionego odpowiednika - gipsu .


Skała

Monomineralna skała osadowa (siarczanowa), zbudowana niemal wyłącznie z minerału o tej samej nazwie, a podrzędnie z gipsu , kalcytu , i halitu .

Przeważnie ma barwę niebieskoszarą, rzadziej białą, kremową. Odznacza się teksturą masywną i zwykle bezkierunkową. Powstanie jej i zastosowanie jest analogiczne jak minerału o tej nazwie.

Występowanie

Jest ewaporatem - produktem odparowania wody morskiej, lub dehydratacji (odwodnienia) gipsów .

Anhydryt (skała) występuje powszechnie w złożach gipsowo-solnych pochodzenia morskiego lub jeziornego, często w postaci oddzielnych złóż, niekiedy o znacznej miąższości.

Miejsca występowania

USA ( Luizjana , Nowy Meksyk , Dakota Południowa , Teksas ); Kanada – ( Ontario ); Meksyk , Chile , Indie , Rosja , Szwajcaria , Austria , Wielka Brytania , Włochy .

W Polsce występuje w okolicach Lwówka Śląskiego ( Niwnice - kopalnia Nowy Ląd), Inowrocławia , Kłodawy , Lubania i in..


Zastosowanie

Stosuje się go w przemyśle cementowym i do wyrobu kwasu siarkowego . Jako wypełniacz w procesie produkcji papieru, szeroko wykorzystywany w budownictwie (po przeróbce, zamiennie z gipsem) – tynki, okładziny, posadzki; wykorzystywany do płuczek wiertniczych. Ma znaczenie kolekcjonerskie. Znajduje zastosowanie w jubilerstwie oraz jako kamień ozdobny. Najcenniejsze okazy o barwie purpurowej pochodzą z Kanady i Szwajcarii. Kryształy szlifowane w formie kaboszonów , nie przekraczają masy 10 kr. Niezwykle fioletowe kryształy, osiągające długość do 30 cm, znaleziono podczas budowy tunelu Simplon w Alpach Walijskich (Szwajcaria/Włochy).


Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Anhydryt":

Pogórze Izerskie ...

Pobrzeże Kaszubskie ...

Pojezierze Kaszubskie ...

Minerał ...

Siarczany(VI) ...

Sól potasowa ...

Hydrofobowość ...

Wieliczka ...

Halit ...

Złoże mineralne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Anhydryt":

015. Wietrzenie i procesy denudacyjne (plansza 7) przyłączenia do minerału wody zachodzi uwodnienie (hydratacja). Przykładem tego procesu jest przejście Anhydrytu (siarczan wapnia) w gips (uwodniony siarczan wapnia). W reakcji hydrolizy woda ...

012. Składniki skorupy ziemskiej (plansza 12) sole magnezowo-potasowe, gips (odkładający się najczęściej w płytkich, wysychających zbiornikach morskich), oraz Anhydryt (nieco podobny do gipsu, jednak twardszy od niego, czasem wspólnie z ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie