Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Anhydryt

Anhydryt

Charakterystyka minerału
Anhydryt
Kryształy anhydrytu
Kryształy anhydrytu
Właściwości chemiczne i fizyczne
Skład chemiczny bezwodny siarczan(VI) wapnia (CaSO4)
Twardość w skali Mohsa 3,0 – 3,5
Łupliwość doskonała, wyraźna, trójkierunkowa
Układ krystalograficzny rombowy
Gęstość minerału 2,9 - 3,0 g/cm³
Własności optyczne
Barwa najczęściej bezbarwny, rzadziej biały, szary z odcieniem niebieskim lub czerwonym (różowym)
Rysa biała
Połysk szklisty, perłowy

Anhydryt nazwa ta obejmuje dwa pokrewne pojęcia:

  1. minerał z grupy siarczanówsiarczan wapnia
  2. monomineralna skała osadowa (siarczanowa), zbudowana niemal wyłącznie z minerału o tej samej nazwie, a podrzędnie z gipsu , kalcytu , i halitu .

Nazwa pochodzi od gr. an = bez i hydro = woda (anhydros = bezwodny), określająca jako "gips bez wody".

Spis treści

Minerał

Charakterystyka:

  • pod wpływem uderzenia rozpada się na podobne do kostek kawałki.
  • rozpuszcza się w kwasie solnym i w wodzie.
  • wietrzejąc, wchłania wodę i zmienia się w gips ; przy czym zwiększa swoją objętość nawet o 60%. W trakcie wbudowywanie wody pęcznieje i pęka (rozwarstwia się), tworząc niekiedy tzw. trzewiowiec (bo przypominający trzewia ).

Tworzy kryształy o pokroju grubotabliczkowym, krótkosłupowym, bądź o postaci zbliżonej do sześcianu – na ścianach występują charakterystyczne zbrużdżenia. Często tworzy kryształy zbliźniaczone . Jest kruchy, przezroczysty; jest minerałem pospolitym, występuje w wielu rejonach Ziemi.

Występowanie

Występuje przede wszystkim w postaci monomineralnych skał - anhydrytów, spotykany jest również w iłach , mułowcach i marglach , jest jednak dużo rzadszy od swojego uwodnionego odpowiednika - gipsu .


Skała

Monomineralna skała osadowa (siarczanowa), zbudowana niemal wyłącznie z minerału o tej samej nazwie, a podrzędnie z gipsu , kalcytu , i halitu .

Przeważnie ma barwę niebieskoszarą, rzadziej białą, kremową. Odznacza się teksturą masywną i zwykle bezkierunkową. Powstanie jej i zastosowanie jest analogiczne jak minerału o tej nazwie.

Występowanie

Jest ewaporatem - produktem odparowania wody morskiej, lub dehydratacji (odwodnienia) gipsów .

Anhydryt (skała) występuje powszechnie w złożach gipsowo-solnych pochodzenia morskiego lub jeziornego, często w postaci oddzielnych złóż, niekiedy o znacznej miąższości.

Miejsca występowania

USA ( Luizjana , Nowy Meksyk , Dakota Południowa , Teksas ); Kanada – ( Ontario ); Meksyk , Chile , Indie , Rosja , Szwajcaria , Austria , Wielka Brytania , Włochy .

W Polsce występuje w okolicach Lwówka Śląskiego ( Niwnice - kopalnia Nowy Ląd), Inowrocławia , Kłodawy , Lubania i in..


Zastosowanie

Stosuje się go w przemyśle cementowym i do wyrobu kwasu siarkowego . Jako wypełniacz w procesie produkcji papieru, szeroko wykorzystywany w budownictwie (po przeróbce, zamiennie z gipsem) – tynki, okładziny, posadzki; wykorzystywany do płuczek wiertniczych. Ma znaczenie kolekcjonerskie. Znajduje zastosowanie w jubilerstwie oraz jako kamień ozdobny. Najcenniejsze okazy o barwie purpurowej pochodzą z Kanady i Szwajcarii. Kryształy szlifowane w formie kaboszonów , nie przekraczają masy 10 kr. Niezwykle fioletowe kryształy, osiągające długość do 30 cm, znaleziono podczas budowy tunelu Simplon w Alpach Walijskich (Szwajcaria/Włochy).


Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Anhydryt":

Pogórze Izerskie ...

Pobrzeże Kaszubskie ...

Pojezierze Kaszubskie ...

Minerał ...

Siarczany(VI) ...

Sól potasowa ...

Hydrofobowość ...

Wieliczka ...

Halit ...

Złoże mineralne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Anhydryt":

015. Wietrzenie i procesy denudacyjne (plansza 7) przyłączenia do minerału wody zachodzi uwodnienie (hydratacja). Przykładem tego procesu jest przejście Anhydrytu (siarczan wapnia) w gips (uwodniony siarczan wapnia). W reakcji hydrolizy woda ...

012. Składniki skorupy ziemskiej (plansza 12) sole magnezowo-potasowe, gips (odkładający się najczęściej w płytkich, wysychających zbiornikach morskich), oraz Anhydryt (nieco podobny do gipsu, jednak twardszy od niego, czasem wspólnie z ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie