Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Andrzej Szczeklik

Andrzej Szczeklik

Andrzej Szczeklik (ur. 29 lipca 1938 w Krakowie ), polski lekarz-naukowiec, profesor Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego , pisarz eseista.

Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną, a w roku 1961 Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Dalej kształcił się w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. W roku 1963 rozpoczął pracę w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od stycznia 1972 roku objął kierownictwo Kliniki Akademii Medycznej w Krakowie. W latach 1990-1993 był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie. Andrzej Szczeklik doprowadził do włączenia wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993-96 pełnił funkcję prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1994 członek Papieskiej Akademii Nauk .

Zajmuje się pracą naukową z zakresu kardiologii i pulmonologii. W 1975 roku przedstawił teorię rozwoju postaci astmy oskrzelowej , tzw. astmy aspirynowej .

W latach 70. prowadził badania nad prostacykliną i przyczynił się do wprowadzenia analogów prostacykliny do farmakoterapii.

Od 2009 r. członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) .

Nagrody i wyróżnienia

 • 1997 - nagroda czasopisma Lancet za odkrycie podłoża genetycznego astmy oskrzelowej
 • 1995 – przyznanie członkostwa honorowego Royal College of Physicians w Londynie za odkrycie zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach serca
 • 1998 - Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za wykrycie mechanizmu przeciwzakrzepowego działania aspiryny oraz badania nad patogenezą i metodami leczenia astmy oskrzelowej indukowanej aspiryną
 • 1995 - "Krakowianin Roku" (wraz z Józefem Tischnerem )
 • 1999 – nadanie tytułu doktora honoris causa AM we Wrocławiu
 • 2001 - nagroda Amerykańskiej Akademii Alergii i Immunologii
 • 2001 – nadanie tytułu doktora h.c. AM w Warszawie
 • 2002 – nadanie tytułu doktora honoris causa Śl. AM w Katowicach
 • 2002 - Nagroda Krakowska Książka Miesiąca - (grudzień - za książkę Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki)
 • 2003 – nadanie tytułu doktora honoris causa UM w Łodzi
 • 2008 - Nagroda TOTUS (październik - za "świadectwo głębokiego humanizmu, inspirowane nauczaniem Jana Pawła II, przekazywane w życiu i twórczości")
 • 2008 - nagroda C von Pirqet przyznana przez Europejską Akademię Alerogologii i Immunologii Klinicznej
 • 2008 – nagroda „Ambasador Polszczyzny w piśmie” nadana przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 • 2009 - nadanie tytułu doktora honoris causa UJ Kraków

Andrzej Szczeklik jest autorem i współautorem ok. 600 prac naukowych, publikowanych w czasopismach międzynarodowych i krajowych. Wydał również kilka monografii i podręczników, także za granicą. Autor książek „Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy nauki i sztuki”, wyd. Znak, Kraków 2003, oraz “Kore - O chorych chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” Znak, Kraków 2007 przetłumaczonych na język angielski, niemiecki, hiszpański, węgierski, i litewski. Jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk, PAU , PAN oraz innych towarzystw naukowych. Jest doktorem honoris causa uniwersytetów medycznych w Warszawie i Katowicach .

Był kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ. Żonaty, ma dwóch synów i córkę.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Andrzej Szczeklik":

Nadciśnienie tętnicze klinicznej. Władysław Z. Traczyk i Andrzej Trzebski. ISBN 83-200-3020-XStrony 622-628.↑ 8,0 8,1 Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. tom I, II Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005. ...

Meczet w Kownie ...

XVI wiek ...

1398 ...

Janusz Józefowicz ...

1986 ...

Świadomość społeczna ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Baldassare Castiglione ...

Adam Naruszewicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Andrzej Szczeklik":

Syzyfowe prace - tytuł powieści a jej główni bohaterowie (plansza 9) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 12) ...

Zaskakujące, wyszukane, szokujące - o poezji barokowej na podstawie sonetu (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie