Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Artur Górski (krytyk literacki)

Artur Górski (krytyk literacki)

Artur Górski (ur. 2 lipca 1870 w Krakowie , zm. 7 grudnia 1959 w Warszawie ) – pisarz , krytyk literacki, współredaktor czasopisma Życie .

Autor prac mających na celu spowodowanie odnowienia romantycznego mesjanizmu : Monsalwat, Rzecz o Adamie Mickiewiczu. Używał pseudonimu Quasimodo. Nadał nazwę epoce literackiej poprzez tytuł cyklu artykułów „ Młoda Polska ”, które opublikował w krakowskim piśmie Życie w roku 1898 . Do najważniejszych postulatów Górskiego należy: chęć powrotu do ideologii romantycznej i tworzonych, przez romantyków haseł (szczególnym szacunkiem G. darzył Mickiewicza ), dotyczących między innymi kwestii niepodległościowej i etycznej oraz chęć odseparowania się od pokolenia pozytywistów . Artur Górski wyrażał się krytycznie o swojej epoce, w krakowskim „Życiu” pisał żyjemy w czasie wielkich bankructw idei, za typowy dla epoki „produkt społeczny” uznał znienawidzonego przez modernę filistra – kołtuna.

Poglądy Górskiego wywarły silny wpływ na twórczość i zapatrywania modernistów , przyczynił się do powstania konfliktów i silnie zarysowanego podziały między pokoleniem pozytywistów, a modernistów, spór ten zapisał się w historii jako konflikt „starzy” – „młodzi” (podobny miał miejsce między pokoleniem ludzi oświecenia , a młodymi romantykami). Jego propozycja nawiązania do romantyzmu nie znalazła jednak wielu zwolenników. Za swego największego przeciwnika ideowego Górski uważał Stanisława Przybyszewskiego .


Inne hasła zawierające informacje o "Artur Górski (krytyk literacki)":

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

1884 ...

Włosi ...

Nowa Anglia ...

Zugspitze ...

Taylor Swift ...

Hector Berlioz ...

Samuel Johnson ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Artur Górski (krytyk literacki)":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

Obraz Boga i jego dzieła w hymnie Kochanowskiego (plansza 12) ...

209. Gleby Polski (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie