Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Andreas Karlstadt

Andreas Karlstadt

Andreas Bodenstein z Karlstadt, portret z lat 1541/1542

Andreas Rudolph Bodenstein von Karlstadt, znany powszechnie jako Andreas Karlstadt (ur. w 1486 w Karlstadt , zmarł 24 grudnia 1541 w Bazylei ) – niemiecki teolog protestancki z okresu reformacji .

Karlstad studiował w Erfurcie i Kolonii . W 1510 został doktorem teologii na Uniwersytecie w Wittenberdze . W tym samym roku został archidiakonem i przełożonym wydziału teologii. Brał udział w przyznawaniu Marcinowi Lutrowi stopnia doktora. W latach 1515 - 1516 studiował prawo kanoniczne i prawo świeckie w Rzymie . Poparł hasła Marcina Lutra, brał udział w dyspucie lipskiej , a podczas jego pobytu na zamku Wartburg realizował hasła reformacji w Wittenberdze. Wprowadził Wieczerzę Pańską pod obiema postaciami, potępiał kult relikwii , posągów i obrazów. Wystąpienie Karlstadta wywołało rozwój radykalnych nurtów reformacji i doprowadziło do tumultów. Sytuację uspokoił Marcin Luter. Karlstadt zerwał z Lutrem i dołączył do ruchu anabaptystów . Jednak podczas wojny chłopskiej chronił się w domu Lutra przez osiem tygodni. Następnie udał się do Szwajcarii , gdzie był kaznodzieją . Zmarł w 1541 w Bazylei wskutek epidemii dżumy .

Karlstad w przeciwieństwie do Lutra popierał memorializm (pogląd o jedynie symbolicznej obecności Chrystusa w Eucharystii ) i odrzucał chrzest dzieci . Był ikonoklastą .


Inne hasła zawierające informacje o "Andreas Karlstadt":

Linz ...

1972 ...

Wittenberga ...

1979 ...

Kmitowie herbu Szreniawa ...

1976 ...

1937 ...

2010 ...

Andrzej Frycz Modrzewski ...

Ziemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Andreas Karlstadt":

45. Terroryzm (plansza 17) ...

Ameryka Północna - zagadnienia przyrodnicze (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie