Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Andrea Gabrieli

Andrea Gabrieli

Andrea Gabrieli (ur. ok. 1510 w Wenecji - zm. pod koniec 1586 tamże) - włoski kompozytor i organista. Prawdopodobnie był uczniem Adriana Willaerta . Od 1536 był chórzystą w weneckiej bazylice św. Marka, przez pewien czas (ok. 1550 ) śpiewał również w katedrze w Weronie . Starał się dwukrotnie o stanowisko organisty w bazylice św. Marka, lecz go nie uzyskał. Przed rokiem 1562 wyjechał do Niemiec podróżując w orszaku księcia Albrechta V Bawarskiego . Podczas podróży po Niemczech spotkał i zaprzyjaźnił się z Orlandem di Lasso , odwiedził liczne miasta ( Norymberga , Bamberg , Pragę , Würzburg , Frankfurt nad Menem ); uczestniczył też w uroczystościach koronacji cesarza Maksymiliana II .

Tworzył głównie muzykę wokalną i wokalno-instrumentalną, pisaną w stylu polichóralnym, przeważnie religijną (msze, motety), oprócz tego pisał utwory instrumentalne (toccaty, ricercary na organy i inne instrumenty klawiszowe). Do jego najwybitniejszych uczniów należeli Giovanni Gabrieli (bratanek Andrei) oraz Hans Leo Hassler .


Inne hasła zawierające informacje o "Andrea Gabrieli":

Mantua ...

1377 ...

1925 ...

1979 ...

1344 ...

1351 ...

1506 ...

1958 ...

1976 ...

Hieronim ze Strydonu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Andrea Gabrieli":

219 Oświata, nauka, kultura i sport w II Rzeczypospolitej (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie