Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Anatomia porównawcza zwierząt

Anatomia porównawcza zwierząt

Anatomia porównawcza zwierząt – dział anatomii analizujący budowę organizmu w oparciu o porównanie struktury oraz charakteru funkcjonalnego poszczególnych narządów i układów. Zawdzięczała przez długi czas swój rozwój wyłącznie badaczom anatomii człowieka ; w rezultacie na niemieckich uniwersytetach do połowy XX wieku była zaliczana do wydziału medycznego, gdy tymczasem zoologia przydzielona była do wydziału filozoficznego. Początków anatomii porównawczej należy dopatrywać się w badaniach uczniów Hipokratesa , którzy dla zyskania podstaw do diagnozowania chorób ludzkich poczęli badać anatomię zwierząt. W ten sposób, poznając budowę innych ssaków, stwarzali sobie prawdopodobny obraz organizacji człowieka. Najznakomitsze dzieło tego początkowego okresu rozwoju tej nauki to słynna anatomia człowieka napisana przez Claudiusa Galenusa . Opierała się ona prawie wyłącznie na badaniach dokonanych na psach, małpach itp.

W starożytności podobnie jak w wiekach średnich powstrzymywano się od naukowego badania zwłok ludzkich. Pierwsze tysiąclecie naszej ery było okresem niesprzyjającym rozwojowi anatomii. Dzieła Galena i jego komentatorów uchodziły za wyrocznię, której słuszność podważano bardzo rzadko. Dopiero z końcem średniowiecza zrodziła się potrzeba samodzielnego badania naukowego. Dopiero wówczas Wesaliusz (1514–1564), twórca współczesnej anatomii, odważył się na dokładne zbadanie zwłok ludzkich. W rezultacie wykazał liczne błędy w dziełach Galena.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Anatomia porównawcza zwierząt":

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Globuliny ...

Grzyby ...

Kwas fosforowy ...

1749 ...

Grupa ...

Benedykt Dybowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Anatomia porównawcza zwierząt":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15) ...

Zagrożenia gleb (plansza 21) ...

016. Stawonogi – najliczniejszy szczep zwierząt na Ziemi (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie