Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Norka amerykańska

Norka amerykańska

Norka amerykańska, wizon (Neovison vison[3]) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych .

Nie jest blisko spokrewniona z norką europejską i oba gatunki nie mogą się krzyżować.

Spis treści

Występowanie

Norka amerykańska jest powszechnie spotykana w Ameryce Północnej . Występuje w niemal całej Kanadzie i 48 z 50 stanów USA .

Od lat 50. XX w. norka amerykańska występuje dziko także w Europie , gdzie została sprowadzona jako zwierzę futerkowe. Dzikie populacje tego gatunku, zostały zapoczątkowane poprzez wypuszczenia w latach 50. XX wieku na terenach ówczesnego Związku Radzieckiego i obecnie występują na Islandii , w krajach skandynawskich , Wielkiej Brytanii , Hiszpanii , Francji , Niemczech , Polsce i części Rosji . Znikoma część norek, które przedostały się z hodowli do stanu dzikiego, w warunkach leśnych nie jest w stanie się rozmnażać ze względu na określony, hodowlany behawior.

Wygląd

Norki amerykańskie mają wydłużone ciało z relatywnie krótkimi łapami i ogonem. Głowa norki jest mała i dość płaska; palce tylnych nóg spięte błoną.

Pokryte są gęstym, miękkim, nieprzepuszczającym wody futrem, zwykle barwy brązowej. Podbródek zwykle biały.

Norka amerykańska jest większa i cięższa od swej europejskiej krewniaczki. Ciało norki amerykańskiej ma długość 30 – 43 cm, zaś długość ogona to ok. 13 – 23 cm. Masa ciała osiąga ciężar 0,7 – 2,3 kg. Samce i samice dość znacznie różnią się wielkością; podane przedziały wielkości i masy w swych górnych granicach dotyczą samców, zaś w dolnych – samic.

Hodowlana odmiana tego gatunku osiąga większe rozmiary.

Tryb życia

Norka amerykańska

Gatunek ten żyje w pobliżu śródleśnych wód. Norki amerykańskie przejawiają aktywność głównie w nocy i o zmierzchu, w ciągu dnia przebywają w samodzielnie wykopanych norach ziemnych, które mogą mieć do 3 metrów długości. Niekiedy norka nie buduje własnej nory, lecz zajmuje już istniejącą lub osiedla się w nisko położonej dziupli lub wykrocie .

Poza okresem godowym prowadzą samotniczy tryb życia i agresywnie reagują na innych przedstawicieli własnego gatunku. Granice własnego terytorium oznaczają przy pomocy wydzieliny gruczołów okołoodbytowych. Wielkość terytorium poszczególnych osobników związana jest z płcią zwierzęcia: samice mają rewiry wielkości 8 – 20 ha., obszar samca dochodzi niekiedy do 800 ha.

Dobrze pływają i potrafią nurkować do głębokości 6 metrów.

Pożywienie

Norki amerykańskie są mięsożerne i są zręcznymi myśliwymi. Zjadają drobne ssaki ( piżmaki , zające , ryjówki ), a także żaby , bezkręgowce – stawonogi (np. raki ) i owady , a często również ryby i ptactwo wodne. Norki zjadają także jaja ptaków.

Rozmnażanie

Raz do roku samica po ok. 40 – 80-dniowej ciąży rodzi 2 – 8 młodych (najczęściej 2-3). Okres godowy przypada na okres od lutego do początku kwietnia, narodziny młodych – na koniec kwietnia lub maj . Samica rodzi w gnieździe wyścielonym włosami, piórami i suchymi roślinami. Młode spędzają w nim pierwsze tygodnie życia. Po ok. 6 tygodniach są już częściowo samodzielne, zaś na jesieni matka opuszcza je ostatecznie. Dojrzałość płciową samice osiągają po ok. roku, zaś samce – po 18 miesiącach. Żyją do 10 lat.

Podgatunki

Wyróżnia się kilkanaście podgatunków norki amerykańskiej[3]:

  • N. vison aestuarina (Ginnell, 1916)
  • N. vison aniakensis (Burns, 1964)
  • N. vison energumenos (Bangs, 1896)
  • N. vison evagor (Hall, 1932)
  • N. vison evergladensis (Hamilton, 1948)
  • N. vison ingens ( Osgood , 1900)
  • N. vison lacustris (Preble, 1902)
  • N. vison letifera (Hollister, 1913)
  • N. vison lowii (Anderson, 1945)
  • N. vison lutensis (Bangs, 1898)
  • N. vison melampeplus (Elliot, 1904)
  • N. vison mink (Peale & Palisot de Beauvois, 1796)
  • N. vison nesolestes (Heller, 1909)
  • N. vison vison (Schreber, 1777)
  • N. vison vulgivaga (Bangs, 1895)

Norki w hodowli

Norki amerykańskie są w wielu krajach europejskich i na rosyjskiej Syberii dość powszechnie hodowane na fermach, jako zwierzęta futerkowe.

Forma fermowa tego gatunku jest znacznie większa od dzikiej (30-50 cm długości, ogon – 12-20 cm, waży dwukrotnie więcej aniżeli dzika). W warunkach fermowych uzyskano kilka odmian barwnych norki, m.in. białe, czarne czy palomino .

Od 1991 r. istnienie ferm hodujących norki amerykańskie jest zakazane w Szwajcarii (mimo że wcześniej norki nie były tam nawet hodowane), od 1998 – w Austrii (istniały tam 3 fermy), a od 2003 – w Wielkiej Brytanii .

Fermy norek amerykańskich to naturalne zakłady utylizacyjne – norki żywią się produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego. Największym producentem norek w Europie jest Dania .

Ciekawostki

Hodowla norek amerykańskich w celu pozyskania futra, stała się celem kampanii sprzeciwu ruchów ekologicznych. Efektem kampanii stało się likwidowanie hodowli oraz wypuszczanie przez działaczy ekologicznych tysięcy zwierząt na wolność. W ten sposób norka amerykańska zajęła pustą nisze ekologiczną powstałą po wymarłej norce europejskiej, która wyginęła na początku XX. wieku.

Fermy norek w sposób naturalny utylizują tysiące ton produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego eliminując w ten sposób energochłonną oraz drogą utylizację konwencjonalną.

Przypisy

  1. Neovison vison w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Neovison vison . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. 3,0 3,1 Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Neovison vison. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. ( ang. ) [dostęp 9 grudnia 2007]

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Norka amerykańska":

Nadciśnienie tętnicze ...

1972 ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Nowa Anglia ...

Taylor Swift ...

1986 ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Sobieski ...

1977 ...

1908 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Norka amerykańska":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 2) ...

223 Czas przełomu (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie