Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ameryka Środkowa

Ameryka Środkowa, albo Ameryka Centralna - (ang. Middle America, Central America; hiszp. Centroamérica, América Central), to centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej łączący się z Ameryką Południową na południowym wschodzie, albo jako samodzielny region Ameryki.

Położenie geograficzne

Geograficznie, Ameryka Centralna to wąski przesmyk na południu Ameryki Północnej ciągnący się od Przesmyku Tehuantepec w Meksyku na południowy wschód, do Przesmyku Panamskiego gdzie łączy się z kolumbijskimi nizinami pacyficznymi w północno-zachodniej Ameryce Południowej. Alternatywnie, Amerykę Centralną od północy ogranicza południowo-meksykański łańcuch wulkanów. Ma ona powierzchnię 592 000 kilometrów kwadratowych. Południowo-zachodni jej brzeg oblewa Ocean Spokojny, północno-wschodni - Morze Karaibskie, a północny - Zatoka Meksykańska.

Większa cześć Ameryki Centralnej znajduje się na karaibskiej płycie tektonicznej. Region ten jest geologicznie aktywny, co pewien czas występują na nim erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi. Urodzajne gleby powstałe z lawy umożliwiły przetrwanie populacji skupionych na wyżynach. Managua, stolica Nikaragui, została zniszczona przez trzęsienia ziemi w 1931 i 1972, a w 2001 roku dwa trzęsienia ziemi zniszczyły Salwador.

Środkowa Ameryka jest szerszą okolicą: to włącza Meksyk, narody Centralnej Ameryki, i Indie Zachodnie.


Inne hasła zawierające informacje o "Ameryka Środkowa":

Jura ...

Musical ...

Metalimnion ...

Teatr Nasz ...

Torfowisko wysokie ...

Pogórze Izerskie ...

Podgórze Karkonoskie ...

Góry Krucze ...

Kotlina Kamiennogórska ...

Brama Lubawska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ameryka Środkowa":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie