Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Luigi Amedeo di Savoia d'Abruzzi

Luigi Amedeo di Savoia d\'Abruzzi

Luigi Amedeo di Savoia, książę Abruzzi

Książę Luigi Amedeo Giuseppe Maria Ferdinando Francesco di Savoia, duca degli Abruzzi, o utrwalonym w polskim piśmiennictwie imieniu Ludwik Amadeusz Sabaudzki, książę Abruzji (lub książę Abruzzów, ur. 29 stycznia 1873 w Madrycie ; zm. 18 marca 1933 w Jowhar niedaleko Mogadiszu w Somalii ) – członek włoskiej dynastii królewskiej ( dynastii sabaudzkiej ), wojskowy ( admirał ), słynny alpinista , podróżnik, badacz Alaski , Arktyki , Afryki i Azji o olbrzymim dorobku.

Urodził się w ostatnim roku panowania swego ojca Amadeusza I (króla Hiszpanii w okresie 1870-1873). Jego matką była królowa Maria Wiktoria . Wychował się w Turynie oraz w górzystym regionie Abruzji w środkowych Włoszech u stóp Gran Sasso (najwyższego pasma Apeninów ), co miało ogromny wpływ na jego karierę alpinisty.

Spis treści

Wspinaczki alpejskie

W młodości wszedł na szereg szczytów alpejskich, w tym Monte Rosa , Mont Blanc , m. in. 1894 odbył wspinaczke trudną granią Zmutt (3 przejście) na Matterhorn w towarzystwie jej pierwszego zdobywcy z 1879 r., Alberta F. Mummery'ego.

Najważniejsze wyprawy

W roku 1897 dokonał swego pierwszego wielkiego wejścia, zdobywając Górę Świętego Eliasza na Alasce (5 489 m n.p.m.), czwarty co do wysokości z najwyższych szczytów w Ameryce Północnej , wyrastający niemal wprost znad morza, który odparł próby kilku wcześniejszych ekspedycji.

W okresie 1899 - 1900 książę Ludwik Amadeusz dowodził 20-osobową ekspedycją, która ówcześnie rekordowo zbliżyła się bieguna północnego . Najpierw badacze dopłynęli na statku "Stella Polare" do Ziemi Franciszka Józefa (należącej do Rosji ) i po zimowaniu na wyspie Rudolfa ruszyli ku pn. (jednak Ludwik stracił w wyniku odmrożeń dwa palce u rąk i nie mógł uczestniczyć w jeździe saniami). 11 marca zaufany towarzysz Ludwika Amadeusza z wielu wypraw, kpt. Umberto Cagni na czele kilkuoosobowej ekipy wyruszył na zaprzężonych w psy saniach w stronę bieguna i 25 kwietnia 1900 roku dotarł do 86° 34' szer. geogr. północnej (nieco dalej ku północy niż dotychczasowy rekord Nansena z roku 1895 , ok. 86° 14´ N). Grupa ta powróciła w dramatycznych okolicznościach po 104 dniach. Ekspedycja zbadała także pn. wybrzeża wyspy Rudolfa oraz dwie inne wyspy. Jedna z większych wysp archipelagu została później oficjalnie nazwana Wyspą Ludwika (Luigi Island, Ostrov Luidżi).

W roku 1906 Ludwik Amadeusz udał się do Afryki równikowej, gdzie zdobył - jako pierwszy - najwyższe szczyty pasma górskiego Ruwenzori [1].

W 1909 r. podjął pierwszą próbę zdobycia K2 [2] w Karakorum . Wyprawa nie zdobyła wprawdzie szczytu K2, ale osiągnąwszy wysokość 8 000 metrów ustanowiła rekord wysokości osiągnięty do tego czasu. Owocem tej wyprawy była m. in. pierwsza mapa fotogrametryczna okolic K2 w skali 1:100 000 i inna bogata dokumentacja topograficzna. Rozpoznano również najdogodniejszą drogę ataku, którą potem wykorzystały inne wyprawy, w tym zwycięska ekspedycja włoska z 1954 roku. Drogę tę nazwano z czasem Żebrem Abruzzi (Żebrem Abruzzów, Żebrem Księcia Abruzji etc.) na cześć księcia Ludwika[3].

Jako wojskowy i polityk

W czasie I wojny światowej Ludwik Amadeusz w stopniu admirała dowodził flotą włoską na Adriatyku .

Po wojnie osiedlił się we wsch. Afryce, gdzie współtworzył kolonię z eksperymentalnym rolnictwem ok. 90 km na północ od Mogadiszu, nad rzeką Uebi Szebeli w dzisiejszej Somalii. Kolonię tę nazywano Villaggio Duca degli Abruzzi i okresowo stanowiła ona najbardziej wydajny rolniczo rejon w kraju (poprzednie nazwy Giohar, od 1960 Jowhar). Mimo zmian politycznych w metropolii i pogarszających się stosunków w rejonie, wyjazdu części włoskich osadników oraz podupadania na zdrowiu, pozostał tam aż do śmierci.

Pozostawiony dorobek

Pozostawił po sobie wspomnienia z wyprawy do bieguna (wyd. ang. On the "Polar Star" in the Arctic Sea, 1903) oraz bogatą dokumentację topograficzną i fotograficzną Karakorum (w tym szeroko rozpowszechniane, doskonałe technicznie zdjęcia Vittorio Selli ), która okazała się niezwykle pomocna dla wielu kolejnych ekspedycji z różnych krajów, w tym dla zakończonej sukcesem wyprawy na K2 w roku 1954 – zaś Włosi na długo stali się najlepszymi ekspertami od kartografii rejonu K2 i leżącego u jego stóp lodowca Baltoro .

Bibliografia

  • Carl Waldman & Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration. New York 2004,

Przypisy

  1. Utożsamianego powszechnie z mitycznymi Górami Księżycowymi
  2. Wtedy przejściowo nazywanego jako Mount Godwin Austen
  3. Zbigniew Kowalewski, Janusz Kurczab: Na szczytach Himalajów. Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1983. . 

Linki Zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Luigi Amedeo di Savoia d'Abruzzi":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.