Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Amadeusz (film)

Amadeusz (film)

Amadeusz
Plakat filmu
Tytuł oryginalnyAmadeus
Gatunek komedia
biograficzny ,
dramat ,
muzyczny
Kraj produkcji   Stany Zjednoczone
Język angielski
Główne role Tom Hulce ,
F. Murray Abraham ,
Elizabeth Berridge ,
Simon Callow ,
Roy Dotrice
Data premiery 31 grudnia 1990
Świat 6 września 1984
Czas trwania160 min.
180 min. wersja reżyserska (2002)
Produkcja
Reżyseria Miloš Forman
Scenariusz Peter Shaffer
Muzyka Wolfgang Amadeusz Mozart ,
Antonio Salieri ,
Jan Sebastian Bach
Zdjęcia Miroslav Ondříček
ScenografiaKarel Cerný
KostiumyTheodor Pistek, Christian Thuri
MontażMichael Chandler, Nena Danevic, Michael Magill
ProdukcjaSaul Zaentz
Budżet18 000 000 USD
Od lat18
Nagrody
8 Oscarów w roku 1984
3 nominacje do Oscara
Amadeusz na IMDb

Amadeusz – amerykański film fabularny z 1984 roku w reż. Miloša Formana . Film oparty jest na sztuce Petera Shaffera pod tym samym tytułem (który był również współautorem scenariusza). Dzieło przedstawia życie i twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta na dworze cesarza Józefa II z perspektywy Antonia Salieriego , nadwornego kompozytora cesarza.

Spis treści

Fabuła

Wolfgang Amadeusz Mozart jest wspominany przez śmiertelnego wroga Antonio Salieriego, nadwornego kompozytora Józefa II. W pełni docenia on i wielbi talent Mozarta, który właśnie przybył na dwór. Podziw do muzyki młodzieńca kontrastuje z niechęcią do obscenicznego trybu życia Mozarta i doprowadza go wkrótce do obsesji na punkcie Wolfganga. Salieri obwinia Boga o obdarowanie talentem wulgarnego małego człowieka o sprośnym chichocie. Misterną intrygą postanawia zniszczyć wybrańca Bożego.

Obsada

Początkowo rolę Konstancji Mozart otrzymała Meg Tilly, jednak zaraz po przyjeździe na miejsce zdjęć skręciła nogę i lekarze orzekli, że będzie przez kilka tygodni unieruchomiona. W związku z tym szybko zorganizowano kolejny casting, w wyniku którego rolę powierzono Elizabeth Berridge.

Fakty i mity

Film ten nie jest oparty na faktach. Prawdą jest, że Antonio Salieri lubił muzykę Mozarta, a na łożu śmierci w demencji starczej przyznał się do zabicia kompozytora. Jednak fakty przeczą temu wyznaniu, bowiem w ciele Mozarta nie odkryto śladu trucizny ani ran. Jego śmierć powszechnie przypisuje się częstym wówczas chorobom, np. gruźlicy, zapaleniu opon mózgowych lub chorobie nerek.

W filmie Salieri wciela się w osobę tajemniczego nieznajomego, który zamawia u Mozarta Requiem. Nie jest to jednak zwyczajna wizyta. Ta wizyta wprawia w przerażenie Mozarta i zmusza do stworzenia jednej z najbardziej znanych mszy żałobnych. W rzeczywistości msza była zamówiona przez hrabiego Franza von Walsegg-Stuppacha, który wysłał w tym celu swojego służącego.

Żona Mozarta, Konstancja jest przedstawiona jako głupiutka towarzyszka życia Mozarta, którą jednak bezsprzecznie kochał. Wolfgang kochał swoją żonę, jednak wcześniej jego serce należało do jej siostry. Konstancja w rzeczywistości nie była obecna w Wiedniu w czasie śmierci Mozarta, a jego grobem zaczęła interesować się dopiero kilkanaście lat po jego śmierci.

Wygląd Mozarta pokazany w filmie jest niemal doskonały. Był on niedużym mężczyzną o "nalanej twarzy" (cyt. zeznanie świadka), na pierwszy rzut oka bardzo niepozornym. Niezapomniany śmiech Mozarta ukazany w filmie był podobno jedną z charakterystycznych cech prawdziwego Wolfganga.

Utwory Mozarta wykorzystane w filmie

Linki zewnętrzne

Nagrody
Poprzednik
Czułe słówka
Oscar dla Najlepszego filmu
1984
Następca
Pożegnanie z Afryką
Poprzednik
Czułe słówka
Złoty Glob dla Najlepszego filmy dramatycznego
1985
Następca
Pożegnanie z Afryką


Inne hasła zawierające informacje o "Amadeusz (film)":

Podróżnik ...

Linz ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Kandydat ...

Napoleon ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Taylor Swift ...

Janusz Józefowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Amadeusz (film)":

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...

213 Nazizm (plansza 11) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie