Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Alain Madelin

Alain Madelin

Alain Madelin
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1946
Paryż
Minister gospodarki i finansów Francji
Okres urzędowaniaod maja 1995
do sierpnia 1995
Przynależność polityczna UDF
PoprzednikEdmond Alphandéry
Następca Jean Arthuis

Alain Madelin (ur. 26 marca 1946 w Paryżu ) – francuski polityk, były minister, eurodeputowany i parlamentarzysta, założyciel Demokracji Liberalnej .

Życiorys

Z wykształcenia prawnik. W trakcie studiów, od 1964 stał na czele paramilitarnej, antykomunistycznej organizacji Occident[1].

Praktykował jako adwokat w Paryżu. Od 1978 do 2007 z wyjątkiem okresów pełnienia funkcji rządowych sprawował mandat deputowanego do Zgromadzenia Narodowego . W trakcie swojej kariery politycznej pełnił także różne funkcje w administracji terytorialnej. Od 1995 do 2001 był merem Redonu . Zasiadał w radzie regionu Bretania i departamentu Ille-et-Vilaine .

Trzykrotnie wchodził w skład francuskich rządów. Od 1986 do 1988 był ministrem przemysłu i turystyki w gabinecie Jacques'a Chiraca , zaś od 1993 do 1995 ministrem przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego w gabinecie Édouarda Balladura . W 1995 przez kilka miesięcy sprawował urząd ministra gospodarki i finansów w rządzie Alaina Juppé .

Przez wiele lat działał w centrowej Unii na rzecz Demokracji Francuskiej , a w jej ramach w Partii Republikańskiej. W 1997 stanął na czele republikanów, w tym samym roku zainicjował jej przekształcenie w Demokrację Liberalną , której został przewodniczącym. Rok później doprowadził do wyjścia DL z UDF[2].

W 1989 po raz pierwszy przez kilka miesięcy zasiadał w Parlamencie Europejskim , był członkiem Grupy Liberalnej, Demokratycznej i Reformatorskiej oraz wiceprzewodniczącym Komisji ds. Gospodarczych i Walutowych oraz Polityki Przemysłowej. Mandat europosła sprawował ponownie w okresie 1999-2002, zasiadając we frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów [3].

W 2002 wystartował w wyborach prezydenckich , mimo braku poparcia wśród posłów swojej partii, z których około 3/4 podpisało się pod apelem wspierającym już w pierwszej turze Jacques'a Chiraca . Alain Madelin otrzymał w głosowaniu poparcie na poziomie około 4%. Kilka dni po głosowaniu był jednym z zaledwie 4 deputowanych liberałów, którzy nie wsparli deklaracji o przystąpieniu do Unii na rzecz Większości Prezydenckiej [2]. Ostatecznie wraz ze swoim ugrupowaniem przeszedł do UMP, w 2002 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję do Zgromadzenia Narodowego, a następnie został członkiem Unii na rzecz Ruchu Ludowego .

Uważany był za najbardziej proamerykańskiego polityka we Francji. W 2003 w " Le Figaro " opublikował tekst jednoznacznie popierający interwencję USA w Iraku [4]. Alain Madelin nie uzyskał istotnej pozycji w nowym ugrupowaniu, w wyborach w 2007 zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. W tym samym roku stanął na czele międzynarodowej fundacji Digital Solidarity Fund.

Przypisy

  1. Alain Madelin . gazeta.pl, 7 maja 2001.
  2. 2,0 2,1 Démocratie libérale (DL): Histoire ( fr. ). france-politique.fr.
  3. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego
  4. Przegląd mediów światowych . msz.gov.pl, 5 lutego 2003.

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Alain Madelin":

2010 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Georges Pompidou ...

Charles de Gaulle ...

Alain Poher ...

Społeczeństwo postindustrialne ...

Czarna księga komunizmu ...

Luksemburgizm ...

1940 ...

Jacques Le Goff ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alain Madelin":

06. Społeczeństwo (plansza 19) ...

Tworzenie pytań i przeczenia (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie