Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Alp Arslan bin Chaghri

Alp Arslan bin Chaghri

Bitwa pod Manzikertem (1071)

Alp Arslan – właśc. Mehmed Ibn Dawud (ur. w 1029, zm. 15 grudnia 1072) - sułtan Wielkich Seldżuków w latach 1063 - 1072. Bratanek swego poprzednika Tughril Bega . Prowadził politykę ekspansjonistyczną.

Przejęcie władzy po Tughrilu nie było łatwe, bowiem pretendentami do tronu byli dwaj synowie Czaghri'ego Bega: Sulajman i Alp Arslan. Tego drugiego popierał późniejszy wieloletni wezyr Nizam al-Mulk , sam zaś Alp Arslan był doświadczonym wodzem, co zapewne zdecydowało o tym, że partia przeciwna ostatecznie ustąpiła. Swój sukces nowy sułtan przypieczętował aresztowaniem i straceniem wezyra i doradcy Tughrila, Kunduriego, swego osobistego wroga.

W roku 1064 Alp Arslan podporządkował sobie Kerman , a rok później zdobył Ani , stolicę Armenii i zagroził Gruzji . Ostatecznie Gruzję uratowało to, że Turkmeni skierowali się ku wybrzeżom Morza Kaspijskiego .

Wiosną 1071 roku cesarz bizantyński , Roman IV Diogenes , zgromadził wielką armię z zamiarem odbicia Armenii. W ten sposób doszło do bitwy pod Manzikertem we wschodniej Anatolii , w której Seldżucy odnieśli zdecydowane zwycięstwo, a cesarz Roman został wzięty do niewoli. Po tej bitwie cała Anatolia stanęła przed Turkmenami otworem, ale Alp Arslan nie dążył do jej podboju. Zaraz po zwycięstwie pospieszył na wschód, by zabezpieczyć swój stan posiadania nad Amu-darią . Po drugiej stronie rzeki rozciągało się państwo Karachanidów i dopiero ich pobicie zabezpieczyło wschodnią granicę sułtanatu w Chorezmie .

Alp Arslan był politykiem, który doprowadził kraj do względnej stabilizacji politycznej. Był to okres rozkwitu gospodarczego i kulturalnego państwa.

Zmarł na skutek ran odniesionych podczas walk na wschodzie.

Bibliografia

  • Historia powszechna: Od upadku cesarstwa rzymskiego do ekspansji islamu. Karol Wielki. T. 7. Mediaset Group SA, 2007. . 
  • Bogdan Składanek: Historia Persji. T. II. Warszawa: Dialog, 2008. . 
Poprzednik
Tughril Beg
Sułtan Wielkich Seldżuków
1063 - 1072
Następca
Malikszah I


Inne hasła zawierające informacje o "Alp Arslan bin Chaghri":

Ren ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Reichenbach ...

Wierzba śląska ...

Kulturkampf ...

1848 ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Gall Anonim ...

XXI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alp Arslan bin Chaghri":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 20) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie