Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Alice Cooper

Alice Cooper

Alice Cooper
Imię i nazwiskoVincent Damon Furnier
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1948
Detroit
Gatunek hard rock
glam rock
garage rock
heavy metal
pop rock
shock rock
Zawód wokalista
autor tekstów
aktor
Aktywnośćod 1964
Strona internetowa

Alice Cooper (właściwie Vincent Damon Furnier, ur. 4 lutego 1948 [1]) – amerykański muzyk rockowy.

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 32. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów wg Hit Parader [2].

Spis treści

Biografia

Sławę zdobył pod koniec lat 60 . Estetyce rockowej lat 60. przeciwstawił makabryczny show sceniczny i prowokacyjne teksty pełne przemocy, śmierci i seksualnych aberracji. Z tej racji uważany jest za jednego z twórców shock-rocka. Podczas jego koncertów na scenie pojawiały się takie rekwizyty jak gilotyna, szafot, krzesło elektryczne, a sam Cooper występował w przerażającym makijażu. Największe hity tego okresu to School's Out, No More Mr. Nice Guy i I'm Eighteen.

W 1974 roku Alice Cooper rozstał się ze swoim zespołem towarzyszącym, który w jego odczuciu ograniczał jego sceniczną inwencję, by w 1975 stworzyć swój największy sceniczny show Welcome to my Nightmare, promujący concept album pod tym samym tytułem. W 1978 poddał się leczeniu z choroby alkoholowej. Swoje doświadczenia związane z wychodzeniem z alkoholizmu opisał na płycie From the Inside. Na poczatku lat osiemdziesiątych wyraźnie zmienił sceniczny wizerunek, czerpiąc z estetyki punkowej, jednak jego kariera w tym okresie załamała się.

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych próbował powrócić z repertuarem heavymetalowym . Prawdziwy wielki powrót Coopera nastąpił w roku 1989 kiedy ukazała się płyta Trash wyprodukowana we współpracy z twórcą największych hitów Bon Jovi i autorem come backu Aerosmith – Desmondem Childem. Z tego albumu pochodzi największy hit Coopera od lat 70. – Poison.

Alice Cooper jest bohaterem komiksu Neila Gaimana "Ostatnie kuszenie". Ponadto wykonał piosenkę "King Herod's Song" z musicalu "Jesus Christ Superstar" na Londyńskim albumie z 1996 roku.

Dyskografia

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Alice Cooper":

1972 ...

Boris Blacher ...

1932 ...

1951 ...

2002 w muzyce ...

Lata 90. XX wieku ...

Lata 50. XX wieku ...

Lata 30. XX wieku ...

1943 ...

1952 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alice Cooper":

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 14) ...

161. Gimnastyka i sport (plansza 22) ...

Czas przeszły złożony (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie