Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Algirdas Šemeta

Algirdas Šemeta

Algirdas Šemeta
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1962
Wilno
Minister finansów Litwy
Okres urzędowaniaod 19 lutego 1997
do 3 maja 1999
Przynależność polityczna TS
PoprzednikRolandas Matiliauskas
Następca Jonas Lionginas
Minister finansów Litwy
Przynależność polityczna TS-LKD
Okres urzędowaniaod 9 grudnia 2008
do 8 lipca 2009
Poprzednik Rimantas Šadžius
Następca Ingrida Šimonytė

Algirdas Gediminas Šemeta (ur. 23 kwietnia 1962 w Wilnie ) – litewski działacz państwowy i polityk, minister finansów Republiki Litewskiej (1997–1999 oraz 2008–2009), komisarz europejski.

Życiorys

W 1985 ukończył studia na Wydziale Finansów i Cybernetyki Ekonomicznej Wileńskiego Uniwersytetu Państwowego , po czym podjął pracę w Instytucie Gospodarki Litewskiej SRR jako młodszy pracownik naukowy.

W 1990 przeszedł do pracy w instytucjach rządowych, obejmując stanowisko naczelnika podwydziału w wydziale strategii rozwoju gospodarczego w Ministerstwie Gospodarki. Rok później został konsultantem i zastępcą naczelnika wydziału prywatyzacji w Kancelarii Rządu. W grudniu 1992 uzyskał nominację na przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych przy Ministerstwie Finansów Republiki Litewskiej , która od czerwca 1996 funkcjonowała jako niezależny od rządu organ.

W lutym 1997 wszedł w skład gabinetu konserwatystów i chadeków obejmując tekę ministra finansów. W rządzie zasiadał do czerwca 1999, gdy uzyskał nominację na wiceprezesa spółki akcyjnej "Nalšia". Od grudnia 1999 do września 2001 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Rządu. We wrześniu 2001 został nominowany na funkcję dyrektora generalnego Departamentu Statystyki przy Rządzie Republiki Litewskiej.

8 grudnia 2008 prezydent Adamkus mianował go ministrem finansów z ramienia konserwatystów w rządzie tworzonym przez centroprawicę. Odszedł z urzędu w 2009 w związku z powołaniem go w skład Komisji Europejskiej . Zastąpił Dalię Grybauskaitė na stanowisku komisarza ds. budżetu. W nowej KE José Barroso sprawuje funkcję komisarza ds. podatków i unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych[1]. Urzędowanie rozpoczął w lutym 2010 po głosowaniu w Parlamencie Europejskim.

Przypisy

  1. RAPID Press Release: President Barroso unveils his new team ( ang. ). europa.eu. [dostęp 27 listopada 2009].

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Algirdas Šemeta":

Vytautas Landsbergis ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

1932 ...

2010 ...

1998 ...

1993 ...

Komisja Europejska Barnier ( rynek wewnętrzny i usługi ), Androulla Vassiliou ( edukacja , kultura , wielojęzyczność i młodzież ), Algirdas Šemeta ( podatki i cła , audyt i zwalczanie nadużyć finansowych), Karel De ...

Mitologia bałtyjska ...

1997 ...

Unia Europejska Vassiliou Komisarz ds. podatków i unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych Algirdas Šemeta Komisarz ds. handlu Karel De Gucht Komisarz ds. zdrowia i polityki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Algirdas Šemeta":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie