Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Alfons X Mądry

Alfons X Mądry

Alfons X Mądry

Alfons X Mądry, hiszp. Alfonso X El Sabio (ur. 23 listopada 1221 , zm. 4 kwietnia 1284 , w Sewilli ) – król Kastylii i Leónu w latach 1252 - 1284 .

Rodzina

Był najstarszym synem Ferdynanda III Świętego i Elżbiety , córki Filipa Szwabskiego . W 1246 poślubił Jolantę Aragońską, córkę króla AragoniiJakuba I Zdobywcy i Jolanty Węgierskiej. Para miała razem 12 dzieci:

Panowanie

Posąg Alfonsa X

Alfons X zapisał się w historii jako mecenas nauki i sztuki, który zgromadził wokół siebie kolegium żydowskich i arabskich uczonych. Z jego inicjatywy spisano Historię Hiszpanii (Estoria de Espana, ok. 1260) obejmującą okres od niepamiętnych czasów do XIII wieku. Poza tym uczeni pod jego przewodnictwem zajęli się kodyfikacją prawa zapisanego w tzw. Las Siete Partidas. Na podstawie tego kodeksu można wysnuć wniosek, że Alfons odznaczał się wyjątkowym jak na tamte czasy liberalizmem i tolerancją w odniesieniu do zamieszkujących półwysep muzułmanów oraz żydów.

Za jego czasów język hiszpański (kastylijski) zaczął zastępować wcześniej panującą łacinę . Alfons X zajmował się także astronomią ; prowadził obserwatorium w swej stolicy, Toledo , a także stworzył Tablice Alfonsa (Tablas Alfonsies) dotyczące konstelacji gwiezdnych i ruchów gwiazd. Kazał przetłumaczyć arabski traktat o kamieniach (Lapidario, 1241) oraz zbiór bajek i przypowieści wschodnich Calila y Dimma (1251). Jest także autorem ok. 450 cantigas, czyli pieśni religijnych ku czci Matki Boskiej (Cantigas de Santa Maria), zawartych w 4 rękopisach.

Alfons X i jego dwór

Jego zasługi na polu sztuki, nauki i kultury nie szły w parze z sukcesami politycznymi. Nie udało mu się wyprzeć z Półwyspu Iberyjskiego Maurów , ani opanować Nawarry czy też Portugalii – co prawda udało mu się zdobyć Kadyks . Mimo pretendowania do tronu Świętego Cesarstwa Rzymskiego , nigdy nie zdołał pokonać swojego rywala, Ryszarda z Kornwalii . Nieudane próby reformy prawodawstwa i nakładane podatki spowodowały rewoltę w kraju, a w końcowym efekcie detronizację Alfonsa przez jego syna Sancho IV .

Urna z sercem Alfonsa X Mądrego znajduje się w katedrze w Murcji .


Poprzednik
Ferdynand III Święty
król Kastylii i Leónu
1252 - 1284
Następca
Sancho IV Odważny


Poprzednik
Ryszard z Kornwalii
antykról Niemiec
1257 - 1274
Następca
Fryderyk Habsburg


Inne hasła zawierające informacje o "Alfons X Mądry":

Mieszko II Lambert ...

1484 ...

1499 ...

Wittenberga ...

1884 ...

1511 ...

1592 ...

1468 ...

1225 ...

1457 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alfons X Mądry":

Bajka też prawdę Ci powie (plansza 15) ...

Stopniowanie przymiotników (plansza 14) ...

050. Stopniowanie przymiotników (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie