Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Alfons VIII Szlachetny

Alfons VIII Szlachetny

Statua Alfonsa VIII w Ogrodach Sabatini w Madrycie


Alfons VIII Kastylijski, nazywany Él de las Navas (ur. 11 listopada 1155 , w Sorii , zm. 5 października 1214 , w Gutierre-Muñoz) - król Kastylii od 1158 do śmierci.

Był synem króla Sancho III Upragnionego i jego żony - Blanki z Nawarry, córki króla Garcii IV Odnowiciela . Został najlepiej zapamiętany ze względu na swój udział w rekonkwiście i upadku Kalifatu Almohadów . Po odniesieniu ogromnej porażki pod Alarcos właśnie z rąk Almohadów, poprowadził armię złożoną z hiszpańskich i zagranicznych chrześcijańskich książąt. Odniósł zwycięstwo w bitwie pod Navas de Tolosa w 1212 - przełomowej bitwie rekonkwisty.

Przewidział również dominację Kastylii nad Leónem oraz zawarł przymierze z Aragonią przez co, otworzył drogę do zjednoczenia wszystkich hiszpańskich księstw w jedno państwo. W roku 1214 [1] założył pierwszy hiszpański uniwersytet - Studium generale w Palenci , który jednak nie dotrwał nawet do jego śmierci.

Był postacią często występującą w literaturze, ze względu na romans z Żydówką Rachelą Ibn Estra, córką finansowego doradcy króla. Lion Feuchtwanger w powieści "Żydówka z Toledo" opisuje kulisy romansu i jego tragiczny skutek - porażka pod Alarcos (chęć zaimponowania ukochanej), śmierć Racheli oraz jej ojca z rąk De Castrów (możni kastylijscy). Król został przedstawiony jako władca niecierpliwy, rycerski i waleczny, dążący do wzięcia udziału w wyprawie krzyżowej.

Za jego panowania również w Hiszpanii zmieniono punkt, od którego liczono lata biorąc za punkt wyjścia narodziny Chrystusa [] (wcześniej mierzono czas od nadania Hiszpanii autonomii przez Oktawiana Augusta). Ponadto za sprawą Ibn Estry sprowadził do Kastylii około 10 tysięcy Żydów z Francji, którzy pomogli odbudować kraj po nieudanej wyprawie[].

Małżeństwo i potomkowie

We wrześniu 1170 , w Burgos ożenił się z Eleonorą, córką króla Anglii - Henryka II i Eleonory Akwitańskiej . Para miała 12 dzieci:

Przypisy

  1. Tadeusz Miłkowski, Paweł Machcewicz : Historia Hiszpanii. Wyd. I. Wrocław: Ossolineum, 1998, s. 92. . 


Poprzednik
Sancho III Upragniony
król Kastylii
1158 - 1214
Następca
Henryk I Kastylijski


Inne hasła zawierające informacje o "Alfons VIII Szlachetny":

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Wiktor Sukiennicki ...

1484 ...

XVI wiek ...

Astrolabium ...

Klasztor w Pożajściu ...

1408 ...

Szkoci ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alfons VIII Szlachetny":

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 2) ...

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 4) ...

031 Najazdy Normanów na Europę między IX - XI w. (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie