Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aleksander Prochorow

Aleksander Prochorow

Aleksander Prochorow

Urodzony 11 lipca 1916
Atherton
Zmarł 8 stycznia 2002
Moskwa
Zawód fizyk


Aleksander Michaiłowicz Prochorow ( ros. Александр Михайлович Прохоров) (ur. 11 lipca 1916 w Atherton w Queensland , zm. 8 stycznia 2002 w Moskwie ) - rosyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla.

Urodził się w Australii w rodzinie rosyjskich emigrantów, którzy wyemigrowali tam z zesłania na Syberii. W 1923 roku przeniósł się wraz z rodziną do Związku Radzieckiego . Ukończył uniwersytet w Leningradzie i w 1939 r. zaczął pracować w moskiewskim instytucie Fizycznym im. Lebiediewa.

W czerwcu 1941 rozpoczął służbę w Armii Czerwonej . Brał udział w II wojnie światowej (był dwukrotnie ranny). Po wojnie wrócił do pracy i wkrótce nawiązał współprace z Basowem.

W 1964 roku wraz z Charlesem Townesem i Nikołajem Basowem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za fundamentalne prace w dziedzinie elektroniki kwantowej, które doprowadziły do skonstruowania oscylatorów i wzmacniaczy bazujących na zasadzie działania masera i lasera .

Został odznaczony m.in. dwukrotnie Medalem "Sierp i Młot" Bohatera Pracy Socjalistycznej (1969, 1986), Orderem Zasług dla Ojczyzny II klasy (1996), pięciokrotnie Orderem Lenina oraz Orderem Wojny Ojczyźnianej I klasy.


Inne hasła zawierające informacje o "Aleksander Prochorow":

Tampere ...

Władysław Komar ...

1499 ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Elegia ...

1362 ...

1361 ...

1884 ...

Bereza (Białoruś) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aleksander Prochorow":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 9) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 7) ...

009. Imperium Macedońskie (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie