Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Warszawa
plac
Marszałka Józefa Piłsudskiego
Śródmieście
Plac przed rozpoczęciem prac ziemno-archeologicznych

Plac przed rozpoczęciem prac ziemno-archeologicznych
Plac Saski w 1915

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się w centrum Warszawy , pomiędzy Ogrodem Saskim a ulicami Moliera, Królewską i Ossolińskich. Na zachód od niego ciągnie się Oś Saska .

Spis treści

Nazwy placu w historii

Plac nosił kolejno nazwy:

  • Plac Saski ( 1814 )
  • Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego ( 1928 )
  • Adolf-Hitler-Platz ( 1940 )
  • Plac Zwycięstwa ( 1946 )
  • Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego ( 1990 )

Dziedziniec pałacu Saskiego

Plac powstał w 1791 r., kiedy jako dziedziniec pałacu Saskiego stał się ogólnodostępny. Dziedziniec był oddzielony od Krakowskiego Przedmieścia budynkami, w których mieściły się królewskie stajnie i kuźnie . Brama mieściła się przy dzisiejszej ulicy Tokarzewskiego (d. Bagińskiego). Pałac Saski, zniszczony po powstaniu listopadowym , został znacząco przebudowany, wtedy też powstała charakterystyczna kolumnada.

Grób Nieznanego Żołnierza

Pałac Saski wraz z Pałacem Brühla został wysadzony przez wycofujących się hitlerowców w 1944 r. Jedyny istniejący do dzisiaj fragment zachodniej zabudowy to powstały w 1925 r. Grób Nieznanego Żołnierza , początkowo mieścił się on w kolumnadzie Pałacu Saskiego.

Obiekty i pomniki zlokalizowane na placu w przeszłości

Plac Saski i Sobór Prawosławny św. Aleksandra Newskiego na początku lat dwudziestych.

Na placu znajdował się ustawiony w 1841 r. pomnik Polakom poległym w 1830 roku za wierność swemu Monarsze , poświęcony polskim generałom, którzy tłumili powstanie listopadowe. Został on rozebrany, aby zrobić miejsce dla wybudowanego w latach 1894 - 1912 Soboru pw. św. Aleksandra Newskiego , który miał świadczyć o dominującej pozycji prawosławia w Polsce. Sobór, dzieło petersburskiego architekta Leontija N. Benoisa , rozebrano w latach 1924 - 1926 . Rozbiórka spotkała się z krytyką, szczególnie z zagranicy.

W 1923 r. postawiono tam pomnik księcia Józefa Poniatowskiego , który został wysadzony podczas II wojny światowej . Obecnie jego kopia znajduje się przed Pałacem Prezydenckim przy ulicy Krakowskie Przedmieście 46/48.

W okresie międzywojennym planowana była budowa pod placem stacji metra , skrzyżowania obu linii. Świadczy to o tym, że rola i symbolika tego miejsca była wtedy inna niż obecnie.

Naziści podczas II wojny światowej postawili tam pięciometrową literę "V" symbolizująca zwycięstwo Wehrmachtu , została ona spalona przez Polaków w ramach małego sabotażu .

Jan Paweł II

2 czerwca 1979 r. na placu papież Jan Paweł II odprawił słynną mszę (500.000 osób) podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w latach 80. układano krzyż z kwiatów w miejscu, gdzie stał ołtarz, co zmusiło władze do zamknięcia płyty placu pod pretekstem przebudowy. Msza ta obecnie jest upamiętniona tabliczką, a od 6 czerwca 2009 roku również pamiątkowym krzyżem.

13 czerwca 1999 Jan Paweł II beatyfikował tu 108 polskich męczenników (we mszy uczestniczyło 1.000.000 osób).

26 maja 2006 r. mszę na placu Piłsudskiego odprawił, odbywający pielgrzymkę do Polski, następca Jana Pawła II papież Benedykt XVI (300.000 uczestników).

W 2005 , w ostatnich dniach życia i po śmierci Jana Pawła II warszawiacy gromadzili się i układali kwiaty na placu, w miejscu odprawianych przez papieża mszy. Rada miasta podjęła wtedy uchwałę, aby obecność papieża w stolicy upamiętnić właśnie na tym placu. Ogłoszono konkurs na pomnik, jednak zgłoszone prace wzbudziły wiele kontrowersji. Uznano, że pomnik powinien mieć formę krzyża i że nowy konkurs zostanie rozpisany dopiero po odbudowie pałacu Saskiego, aby każdy z obiektów zlokalizowanych przy placu miał właściwą skalę. Problemy z odbudową pałacu oraz opinie wielu środowisk sprawiły, że konkurs na projekt krzyża upamiętniający mszę z 1979 roku ogłoszono wcześniej, w 2008 . Zwyciężył w nim projekt Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak[1]. Krzyż wyrasta z głębi ziemi, z otworu nawiązującego do wypowiedzianych z tego miejsca przez papieża słów: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi! Został on uroczyście odsłonięty przez metropolitę warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza i prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz 6 czerwca 2009 w 30. rocznicę tego wydarzenia.

Pomnik Józefa Piłsudskiego

14 sierpnia 1995 [] odsłonięto w pobliżu placu pomnik Józefa Piłsudskiego. Jest on często krytykowany za niefortunną lokalizację: żołnierze podczas zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza stoją do niego tyłem, wokół niego parkują samochody. Ma on być przeniesiony na samą płytę placu przy jego najbliższej przebudowie.

Plany odbudowy zachodniej pierzei

Odkryte fundamenty Pałacu Saskiego od strony południowej - stan maj 2007

Od wielu lat toczy się dyskusja nad odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, oraz stojących niegdyś od strony ulicy Królewskiej kamienic. Przewidywane jest stworzenie po dwóch stronach placu szpalerów drzew, które zasłonią uważane za niepasujące architektonicznie budynki Hotelu Victoria (zbudowanego w latach 1974 - 1976 ) oraz biurowca Metropolitan (zbudowanego 20012003 , dzieła słynnego architekta Normana Fostera ).

Zobacz też

Przypisy

  1. Krajobraz Warszawski , nr 94, październik 2008

Linki zewnętrzne

Na mapach: 52°14'28.41″N 21°00'45.94″E / 52.241225, 21.0127611


Inne hasła zawierające informacje o "Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie":

Brescia ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Tampere ...

Wiktor Sukiennicki ...

Władysław Komar ...

Adolf Giżyński ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz ...

Sejm grodzieński (1793) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 11) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie